Има една улица във Варна, където човек може да се пренесе в миналото, да се докосне до традициите и занаятите на българския род. Там талантливи майстори посрещат с усмивка и разказват истории за своя занаят.
"Улицата на занаятите" се намира в района на Централния варненски пазар. В специално изградените ателиета могат да се видят творби от стъклопис, иконопис, грънчарство, тъкачество, плъстене, гравьорство и дърворезба.
Улицата, на която творят талантливите занаятчии, е създадена още преди повече от година, като идеята е да се развие като туристическа атракция, която да върне интереса на туристите към пазарите.
Някои от майсторите, обаче, споделят, че много хора нямат никаква представа за съществуването на това място и за жалост има дни, в които никой не влиза в ателиетата.
"Идеята за улицата е прекрасна, но за съжаление интересът към българските занаяти и традиции е все по-малък. Китайските стоки завладяха пазара и все повече хора предпочитат да си вземат нещо по-евтино, внесено от Китай. Тук може да откриете само авторски неща. Аз изработвам една чаша за два дни, но я правя с двете си ръце и с много любов. Хората не могат да разберат, че трябва да ценим и съхраняваме българското, а не да внасяме стоки от други страни, докато много талантливи майстори гладуват", споделя Ивелина Русева, която се занимава със стъклопис.
Авторката, която изработва уникални произведения от стъкло, твори в своето ателие от сутрин до вечер, всеки ден и не спира да се надява, че интересът към занаята й ще се увеличи.
На "Улицата на занаятите" може да видите още лъчезарната тъкачка Дари, която създава пъстри черги и с удоволствие демонстрира пред посетителите тънкостите на своя занаят.
Майсторът Петко, за когото дърворезбата се е превърнала в начин на живот, неуморно твори в своето ателие и изработва уникални дървени пластики.
На "Улицата на занаятите" може да видите още Петър Тодоров – художник-гравьор, Станислав Кафеджиев –художник - изработка на накити, както и грънчаря Павел Мильов.