Колко точно струва удълбочаването на канал 1 и канал 2 на Пристанище Варна, което със сигурност ще помогне на работата на ТЕЦ "Варна", който е контролиран от почетния председател на ДПС Ахмед Доган? Отговор на този въпрос, а и не само, ще трябва да бъде даден публично след решение на Административен съд Варна, което е окончателно.
Още: Засега няма да въвеждат грипна ваканция във Варна
Още: Незаконна мотописта изникна в защитената местност "Побити камъни" край Варна (СНИМКИ)
Съгласно решението, държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура", трябва да отговори на въпроса каква е стойността на сключените договори за разширението на каналите. Но не само - държавата трябва да даде подробности още за:
1. Сключено споразумение между ДП "Пристанищна инфраструктура" и "Транспортно строителство и възстановяване" ЕАД ("ТСВ“ ЕАД) за удълбочаване на канал 1 и канал 2 на Пристанище Варна.
2. Технически проект, по който предстои да бъде осъществено удълбочаването на канала.
Още: Разкриха високотехнологична наркооранжерия край Варна
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
3. Компаниите, с които "ТСВ" ЕАД е сключило договор за изпълнение на проекта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Всички тези подробности вече са поискани от генералния директор на "Пристанищна инфраструктура", но той не се е съгласил да ги даде с основание "търговска тайна". Заявлението за достъп до информацията е подадено още на 7 май, 2020 година. Два дни по-рано Министерският съвет одобри разширението на въпросните канали.
Припомняме, че за разширяването и модернизирането на старото въглищно пристанище Варна беше взето решение през 2019г. Тогава правителството планира да влее за три години в инфраструктурата му над 250 млн. лв под формата на капиталови трансфери. От тях 220 млн. лв. ще са именно за модерницазията на каналите и прилежащите структури.
Описанието на инвестиционните решения на държавата съвпадна странно с плановете за разширение и развитие на старото въглищно пристанище на ТЕЦ "Варна", представени през лятото от Данаил Папазов, изпълнителен директор и председател на борда на директорите на електроцентралата. Във фирмата, управляваща ТЕЦ-а, акционер е и почетният председател на ДПС Ахмед Доган.
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
Реално за нуждата от разширяване и модернизиране на пристанище Варна се говори отдавна, но това се предвиди в бюджета едва след като електроцентралата мина в частни ръце през 2018 г. С проекта за каналите ще бъде позволено огромната част от пристигащите товари да бъдат обработвани на частното пристанище, за сметка на държавните терминали - "Варна Изток" и "Варна Запад".
Според в. "Капитал", плановете на Доган за бъдещия порт включват изграждането на пътна връзка от републикански път Варна – Белослав – Девня до северозападния портал на пристанището. За целта е предвиден и мост – надлез над жп линията Варна – София. Общинският съвет в Белослав вече е дал предварително писмено съгласие за утвърждаване на трасе за проектиране на обекта. Предвижда се и създаване на жп връзка, по която да се транспортират контейнери по направленията София и Русе.
Как стана това?
Почетният председател на ДПС придоби мажоритарен дял в ТЕЦ Варна преди две години, след като купи за 3500 лв. дела на сина и дъщерята на Папазов в дружеството "Сигда" - фирмата, купила от ЧЕЗ варненската електроцентрала. През юли Папазов, който е бивш министър на транспорта в правителството на Орешарски и бивш шеф на държавното пристанище Варна, обяви, че интересите на компанията са да развие зърнен и контейнерен терминал, където да обработва зърнени товари, корабни горива, битум, асфалт и олио. Тогава шефът на ТЕЦ "Варна" обяви, че преговарят с фонд, базиран в Лондон, за 50%-но участие в инвестицията.