Пак няма достатъчно спасители - това е посланието на репортаж на БНТ преди най-активния летен сезон.
Още: Заради обилния сняг: Отварят ски пистата във Варненско
Още: Варна в плен на снега: Закъсали автомобили, пътници бутат автобуси (ВИДЕА)
Изненадващо или не, но според председателя на Областния съвет на БЧК във Варна Илия Раев цели 40% от искащите да станат спасители всъщност не могат да плуват достатъчно добре. Според него, колкото и абсурдно да звучи за морски град, това се дължи на липсата на плувна подготовка от най-ранна възраст. Затова областното ръководство на БЧК ще предложи на общината плуването да бъде масово въведено в училищата и университетите.
Към момента във и около Варна има охраняеми 136 басейна и 5 плажа, което е твърде малко. БЧК е готов да съдейства на Областната администрация за безопасността на неохраняемите плажове.
От години един от основните проблеми е и възнаграждението на водните спасители, което е средно 600 лева. БЧК предлага държавата да поеме контрола върху заплащането на спасителите от страна на концесионерите на плажовете, като се правят периодично проверки. Раев успокои, че има достатъчно кадри, с които да се осигури водното спасяване във Варна и региона този сезон.
Още: И Община Долни чифлик обяви бедствено положение
Още: Община Бяла обяви бедствено положение
Преди два дни стана ясно, че десетки плажове са без спасители, особено по Южното Черноморие. Само за Северния плаж в Бургас са необходими 42-ма водни спасители, но пък там няма кандидати заради ниското заплащане, пише в. "Сега".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Строежът на библиотеката във Варна не може да започне: Фирмата не се яви да подпише договора
Още: 75 години Градска художествена галерия във Варна: Почит към градските художници (СНИМКИ)