Обектът, за който от „Спаси Варна“ алармират, че е пропаднал, е на обща стойност над 2 млн. лева с ДДС. Сумата по него през 2019-та година е била увеличена с близо 400 000 лева.
Още: Отново насилие между деца: Ученички се биха във Варна, включи се и майка
Още: Бедствено положение във Варна: Събраха един тон мазут от плажа
От кадър, публикуван в профила на фейсбук групата „Спаси Варна“, се вижда, че плочките на площад „Екзарх Стефан“, или т.нар. Шишкова градина, са се продънили и представляват грозна гледка.
Справка в сайта на община Варна сочи, че той е част от проекта „Естетизация и модернизация на градската среда“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“.
Конкретно този обект в подзона район „Одесос“ е възложен на инженеринг – тоест, проектиране, строителство и авторски надзор, който включва ул. „Михаил Колони”, включително велоалея и площад „Екзарх Йосиф”.
Още: Има заподозрени за разлива на мазут във Варна
Още: Мазут на варненския плаж (СНИМКИ)
За изпълнител е избран консорциум „Девня Трейд-Зебра“, участници в който са фирмите „Зебра“ ООД – Аксаково, „Трафик Холдинг“ ЕООД – Аксаково (двете на един и същ адрес – б.р.) и Девня трейд ООД – Варна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скандален случай от Варна: Кметът съди сам себе си
Още: Да се дават пари за туристи на Черноморието - по колко? Идея във Варна набира скорост
През февруари месец 2018 г. е сключен договор на стойност 1 663 800 лева с ДДС. Впоследствие, през юли 2019 г., сумата по договора е увеличена с допълнително споразумение на 2 020 200 лв. с ДДС.
Причината, както се сочи в документите, е възникване на непредвидени/извънредни обстоятелства, независещи от участниците в строителството, които възложителят не е могъл да предвиди. В процеса на строителство на обекта, при изпълнение на изкопни дейности за полагане на ВиК-мрежата строителите се натъкнали на археологически находки във връзка с което община Варна сключва договор с Регионалния исторически музей във Варна за извършване на спасителни археологически проучвания в ААР „Одесос – Варна“, ул. „Михаил Колони“ и площад „Екзарх Йосиф“.
Още: Варненското езеро продължава да тъне в боклуци
Заложени бяха седем квадрата, разположени в обхвата на площад „Екзарх Йосиф“ – т.н. Шишкова градинка“ Археологическите теренни проучвания по зададения участък обхванаха цялата площ на градинката от около 150 кв. м. Разкрити и документирани са каменни зидове от калова спойка и други структури от късноантични сгради, улична настилка от монолитни каменни плочи от османската епоха и културни пластове от ІІІ-ІV и ХVІІ-ХІХ в. Проучена е късноримската източна крепостна стена на Одесос. Открити са фрагменти от римска, късноантична и османска битова и строителна керамика, 4 бр. бронзови монети от ІV-VІ век. Замерени са параметрите на археологическите сондажи и структури. Профилите на изкопа са документирани нанесени в кададстъра“, пише в допълнителното споразумение, с което парите за обекта се увеличават.
Точно преди една година, на 7-ми януари, пред журналисти кметът Иван Портних съобщи, че на Шишковата градинка бе открита част от късноримска крепостна стена на Одесос. С оглед опазване на културно-историческото наследство бе възложено да бъде изработен проект за експониране. Именно това забави финала на ремонта на района. Проектът е готов и предвижда представяне на археологията под триплексово бронирано стъкло, каза тогава градоначалникът.
Поради тази причина на два пъти е удължаван и срокът за изпълнението на договора. Последната промяна – от 21-ви декември 2020 г., е за удължаване на срока до 33 месеца.
Опитът ни да се свържем с кмета на Варна Иван Портних за коментар бяха неуспешни. На двата публикувани в сайта на общината телефона за връзка с градоначалника се включва секретар, който казва: „След сигнала запишете вашето съобщение“.