Аспаруховият мост във Варна е в добро общо състояние. Но в дългосрочен план му трябва пълна регабилитация. Това става ясно от резултатите на независимата експертиза, поръчана от АПИ за състоянието на конструкцията на съоръжението.
Заключението е на независими пътни експерти от научноизследователската общност - преподаватели от Университета по архитектура, строителство и геодезия и Висшето строително училище „Любен Каравелов“, както и експерти от „Научноизследователски строителен институт - НИСИ“. Изводите са в доклад, възложен от министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова след като в края на септември Агенция „Пътна инфраструктура“ инициира извършването на независима експертиза за здравината и експлоатационната годност на съоръжението. Това съобщават от Пътната агенция.
До новото обследване се стигна след протест и сигнали на варненци за предаварийното състояние на конструкцията на моста през септември. Видеокадри и анализът на варненци можете да видите тук: Аспаруховият мост в "предаварийно състояние", според АПИ не е опасен (ВИДЕО). Ден по-късно АПИ съобщи, че ще възложи изготвянето на нова експертиза за здравината и експлоатационната годност на Аспаруховия мост. От Агенцията припомнят, че в края на 2019 г. експерти от Института по пътища и мостове към АПИ също бяха извършили обследване на съоръжението и заключението е, че конструкцията на съоръжението е здрава и преминаването по него е безопасно.
Какво казват независимите експерти сега? Становището в доклада на независимите пътни експерти е, че след направеното обследване и извършените изпитвания на Аспаруховия мост е установено, че носещата конструкция предвид 44-годишната й експлоатация е в добро общо състояния. А в значителната си част регистрираните дефекти и повреди влошават външния вид, без това да има пряко отношение към носещата способност на конструкциите, съобщават от АПИ.
Експертите препоръчват и мерки в краткосрочен план: подмяна на авариралата дилатационна фуга на стоманената конструкция в платното в посока Бургас - Варна и отстраняване на дефектите по разположените под нея елементи. Частични ремонтни дейности на фугата вече са извършени. Другите препоръчани мерки са почистване на фугите, при дъждовно време извършване на оглед за течове през тях, както и проследяване на движението на подвижните лагери.
Като мярка за подобряване на експлоатационното състояние на моста се препоръчва изработване на проект за ремонтно-възстановителни дейности, включващ пълна рехабилитация на пътното платно, ремонт на фуги и лагери, както и извършване на необходимите ремонтни дейности на стоманената връхна и стоманобетонните връхни конструкции.
В дългосрочен план, поради това че през годините на експлоатация на Аспаруховия мост нормите за проектиране и изпълнение са актуализирани и изменяни, както и за привеждане на конструкцията на съоръжението към настоящите изисквания, се препоръчва: извършването на задълбочено обследване, дигитализиране на цялата проектно-строителна и експлоатационна документация, преизчисления и при необходимост - ремонтиране и усилване на определени елементи. Всички тези дейности следва да бъдат анализирани, структурирани, приоритизирани и планиране в бъдеще, е становището на независимите пътни експерти.
Аспаруховият мост е в експлоатация от 1976 г. и се състои общо от 11 съоръжения. Той е основна връзка на ж. к. „Аспарухово“ с останалите квартали от община Варна. През 2016 г. започна поетапното обновяване на моста и досега са ремонтирани съоръжения 1, 2, 3, 4, 5 и 6. Вложени са около 7,5 млн. лв., а средствата са от бюджета на АПИ. На всички ремонтирани съоръжения е подменена хидроизолацията, монтирани са нови дилатационни фуги, подновени са тротоарните конзоли, положена е нова армировка. Нанесено е защитно покритие на армировката, както и на видимите бетонни покрития за повишаване на устойчивостта при външни въздействия. Подобрено е отводняването на съоръженията. Положен е нов асфалтобетон, монтирани са нови ограничителни системи, отговарящи на изискванията и стандартите за ограничителни системи за пътища. Положена е нова хоризонтална маркировка и вертикална сигнализация, отчитат още от АПИ.