Полицията във Варна е действала твърде "статично" по отношение на купуването на гласове в региона. Тази оценка беше поставена от вътрешния министър Йордан Бакалов пред bTV.
Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Освен Варненската дирекция, Бакалов посочи още Пазарджик и Смолян като региони, в които е имало проблем с противодействието срещу купения вот.
"Тези дирекции, които изпълниха заповедите на министъра на вътрешните работи да бъдат много проактивни спрямо купувачите на гласове, резултатите там са наистина много добри. Тези, които обаче изпълниха друга заповед, а именно да бъдат статични, да привикат хората и само да ги предупреждават, да им връчват предупредителни протоколи - резултатите не мога да кажа, че са добри. Те бяха статичните, т.е. пасивните. Те определено също свършиха определен вид работа във връзка с изборите, но не достатъчно така, както на мен ми се искаше", заяви Бакалов по адрес на Варна, Пазарджик и Смолян. Вътрешният министър добави, че си е направил основните изводи и знае къде са слабите места в трите дирекции.
Бакалов даде като пример за Варненски регион факта, че водачът в листата на ДПС Камен Костадинов е дал 70 хил. лева на пенсионерския и ловния клуб в местното село Галиче. Това е типичен начин за осигуряване на вот, смята вътрешният министър.
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
"Уродливото от тази цялата работа е, че те си поръчват, купуват си всичко останало, стават народни представители, а МВР трябва да ги преследва. Някои от тях са дори в са в комисите за контрол на МВР и спецслужбите. МВР няма как да хаби толкова много ресурс, за да прекратява купуването и продаването на гласове - откъде накъде? Откъде накъде при положение, че след това ми говорят колко са честни. А после вие ме питате дали ще бъда честен. Да, ще бъда, а те ще бъдат ли?", коментира вътрешният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
Според него контролираният вот на 5 октомври е намалял с 30%. 70 са досъдебните производства и вече има 3 присъди за купуване и продаване на гласове.