Дали е достатъчно дълбока "Дупката" в центъра на Варна, за да потъне кметът на морската ни столица Иван Портних в нея? Това провери Actualno.com, защото за въпросния обект градоначалникът Иван Портних е получил призовка да се яви като обвиняем в Окръжна прокуратура във Варна на 7-ми юни.
Публично известна информация за пространството, наричано Дупката, е, че то обхваща терена между бул. "Княз Борис I" и улиците "Княз Александър Батенберг" и "Воден". Преди години е разчистено от постройките с намерението да се изгради 4-етажен магазин по подобие на ЦУМ в София на площ от 17 000 кв. м. Промените след 10 ноември обаче замразяват проекта.
(Сн.: Идея Варна)
Първият опит за неговото реанимиране е от 1994 г., когато се учредява "Търговски дом" АД. В него Община Варна държи 45% чрез собствеността си върху парцела от около 4 дка.
Съакционер е държавната фирма "Лазур". В границите на общинския терен обаче се оказват и реституирани имоти, чиито наследници след дългогодишни дела си ги възстановяват. Така от капитала на дружеството са извадени близо 900 кв. м.
В 2004 г. има решение за увеличаване на капитала на "Търговски дом" и Община Варна трябва да внесе 6680 лв., за да запаси дела си. Тя обаче прави това след крайния срок и губи голяма част от акциите, а делът ѝ се стопява на 26%.
(Сн.: Идея Варна)
Тези акции биват купени от дружеството "ЦУМ" АД на Георги Гергов, а най-голям акционер в "Търговски дом" става "Феста холдинг", който в края на 90-те години е приватизирал държавна фирма "Лазур". През пролетта на 2006 г., след като бордът на директорите обезсилва акциите на община Варна, дружеството на Гергов ги изкупува и става мажоритарен акционер. Така придобива и книжата на "Феста холдинг".
(Снимка принтскрийн: проект, представен от арх. Ир. Рачева. Заседание СЕСОНКЦ № 97, Министерство на културата, след 03:53.00)
След поредица от стъпки, най-важната от които през 2018 г., когато държавата дава на община Варна 43,2 млн. лв., тя става собственик на по-голямата част от терена и едноличен собственик на "ЦУМ" ЕАД. Имотите от "Дупката" до-ден днешен са апортирани в дружеството "Централен универсален магазин", обявено още същата година в ликвидация.
Ликвидацията вече пета година не е приключила, като причината за това се оказва съвсем прозаична - дружеството дължи на общината около 200 000 лева за данък сгради и такса смет.
През януари, 2023 година беше първият търг за два имота в "Дупката", сега е повторният и няма продадени имоти. Според ликвидатора Момчил Йондров вероятно причина за липсата на интерес към търга е високата цена на имотите.
На търга през януари единият от тях с площ 122 кв. м беше обявен с начална тръжна цена от 460 350 лв. Другият – от 108 квадрата, беше оценен на 411 120 лв. На повторния търг цените им са свалени, съответно на 403 600 лв. и 363 300 лв.
"Все пак аз ползвах вещо лице-оценител, който е в списъка на община Варна. Той даде такава оценка. Спазваме правилата. Сега има актуална оценка, която Общинският съвет е одобрил. Ако не се продадат и този път, ще предложа на общината да остане задължението само към нея за неплатени данъци и такси. Ще предложа на Общинския съвет да даде целеви заем, с който да се погаси това задължение и да приключваме ликвидацията", посочи Йондров.
(Сн.: Идея Варна)
По думите му дружеството няма задължения към никой друг. "Над 200 000 лв. са дължими за данък сгради и такса смет, а с тазгодишните ще станат и повече. Реално целта на ликвидацията е да се покрият всички задължения и каквото остане след това, се прехвърля на собственика. Единствената стъпка, която предстои след плащането на този дълг, е заличаване на дружеството", уточни той.
На въпрос какъв процент от целия терен е собственост на дружеството, Йондров отговори, че не може да се ангажира с отговор без документите да са пред него.
Справка в Имотния регистър сочи, че общата площ на "Дупката" е 4666 кв. метра, разделен на девет парцела. Пет от тях (с площ близо 3,2 кв. м) са собственост на дружеството "ЦУМ" в ликвидация. 825 кв. м са притежание на фирмата "О2" ЕООД, чийто краен собственик е 69-годишният Кирил Пантелеев чрез фирмата "УАЙЗ" АД. Други три имота – от 173, 293 и 202 квадрата, са на физически лица. Интересно е и дали и как пред НИНКН е правен опит да бъде одобрен проект на база възстановяване на старите сгради в "Дупката", далеч в миналото, а покрай тях в проекта да влезе и частна сграда. Съвсем отделен въпрос е има ли пари или не общината да купи всички имоти в "Дупката".
Видно от документите, които са публично достъпни, спрямо "Дупката" кметът е действал според решенията на Общинския съвет.
Другите теми, по които е разследван Портних – акциите на общината в Пловдивския панаир, спуканата тръба под Варненското езеро и удълбочаването му, са по-дълбоки.
ОЩЕ: Прокуратурата повдига обвинения на кмета на Варна Иван Портних