Яйченият белтък получи световна слава, щом преди време започнаха да го използват в големи количества професионални бодибилдъри (културисти) – тогава, когато добавки от типа на суроватков протеин и казеин, да не говорим за други специални препарати, не можеха да бъдат намерени в продажба. А въпреки противоречивите хипотези относно консумацията на яйца, последните изследвания твърдят, че яйченият холестерол не е вреден.
Ето какво обяснява диетоложката д-р Патрисия Лейте.
Средно в едно кокоше яйце има 33 грама белтък. Сред протеините (белтъчините) в него се откроява добре познатият на бодибилдърите албумин. Около 55% от протеините в яйчения белтък се дължат именно на албумина. Той представлява протеин с висока биологична стойност – с други думи, усвоява се от организма много добре и затова играе ключова роля във възстановяването на мускулните влакна.
Яжте по 2 твърдо сварени яйца на ден и вижте какво ще се случи с тялото ви
Ползите от яйчения белтък
Яйчените белтъци са достъпен източник на протеини с ниска степен на мазнини в съдържанието. Освен че ги консумират хора, практикуващи усилена физическа активност и желаещи да увеличат своята мускулна маса, ползи от яйчените белтъци има още за състоянието и изгледа на кожата, а също и за спазващите диети с цел отслабване.
1. Улеснява формирането на повече мускулна маса
Това определено е най-известното качество на яйчения белтък. Освен това протеините в него осигуряват необходимите за организма аминокиселини. Например, левцинът е верижно-разклонена аминокиселина, която минимализира негативните ефекти от натоварванията върху мускулите. Затова консумирането на яйчен белтък в периоди след физическа активност отслабва ефектите на катаболизма (разграждането) на протеините и активизира формирането на нови мускулни клетки. Поради това е правомерно твърдението, че яйченият белтък помага за възстановяване, поддържане и нарастване на мускулната маса.
Лекар каза кои хора НИКОГА не трябва да ядат яйца
2. Помага при отслабване
Осигурявайки добро количество протеини без почти никакви мазнини, яйченият белтък се превръща в отличен съюзник при отслабване. Причината е, че високата степен на протеин повишава усещането за ситост и води до по-ниска консумация на калории при хранене, а също и през целия ден.
Белтъците на яйцата съдържат също, както споменахме вече, левцин – а той подпомага изграждането на маса от чиста мускулна тъкан. Друга, не чак толкова позната, функция на левцина е термогенният ефект – иначе казано, изгаряне на мазнините.
3. Спомага за сърдечното здраве
Диетите на протеинова основа смъкват степента на рисковете от сърдечно-съдови неприятности, защото проучванията сочат положително влияние върху повишаването на степента на добрия холестерол и намаляване индекса на телесната маса.
По колко яйца могат да се ядат на ден - всеки трябва да знае това
4. Подобрява състоянието на кожата
В допълнение към възстановяването на мускулите, аминокиселините от яйчения белтък се използват и при образуването на колаген. И понеже колагеновите количества започват да намалява значително след 30-годишна възраст, консумацията на повече яйчен белтък може да улесни поддържането на по-стегната кожа и да предотврати нежеланото отпускане. За онези дами, които не се задоволяват само с консумацията на яйчен белтък, съществува възможността да си правят подмладяваща маска. Просто разбийте малко лимонов сок с един или два белтъка в миксер и нанесете тази смес по кожата си. Останете така 15 минути, сетне изплакнете добре съответния участък.
Идеално количество?
Не съществува конкретно „идеално“ количество за получаване на ползите от яйчен белтък. Нужно е да се вземат предвид обстоятелства като ниво на активност, диета, възраст, пол преди да започнете да ядете ежедневно много яйчен белтък. Някои специалисти-диетолози препоръчват дневно за жените по 1 грам протеин на килограм телесно тегло и 1.5 до 2 грама за мъжете.
Ала е добре да помните, че прекомерните количества протеин може да навредят на бъбреците и да доведат до редица здравословни усложнения. Затова ползите от яйчния белтък, без да застрашавате здравето си, се заключават най-вече в думата „умереност“.
Внимание! Статията е само за информация. Проконсултирайте се със специалист-диетолог!