Зелевият сок е истинска съкровищница на полезни вещества. По нашите ширини е изключително разпространено пиенето на саламурата от киселото зеле, която наричаме зелев сок. Най-популярното приложение на тази напитка е като средство срещу махмурлук. Но ползите от нея не се изчерпват до тук.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Зелевият сок, независимо дали е от кисело или прясно зеле, е незаменим лек. Ползите от него са несравними и определено надхвърлят отрицателните му ефекти.
Предимствата на сока от кисело зеле се дължат на изобилието от аскорбинова киселина в него - витамин С, който е в пъти повече от тези в сока от свежия зеленчук.
Интересното е, че количеството витамин С се увеличава цели 4 пъти, ако бялото зеле ферментира с червено зеле. В този случай ценната напитка изобилства и от витамин Р. В нея се съдържа и рутин, който съдейства за увеличаване здравината на капилярите и намаляване на тяхната пропускливост.
В народната медицината сокът от кисело зеле се препоръчва при влошен апетит, ниска стомашна киселинност, силно изразено отслабване на чревната моторика след операции, неврологични заболявания и при заседнал начин на живот.
Сокът от кисело зеле е богат на млечна киселина, която е необходима на организма за нормален метаболизъм на въглехидратите. Тя е незаменима и за пациентите със захарен диабет. За тях е препоръчително да консумират зелев сок по няколко пъти на ден, като добавят към него малко лимонов сок.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Чудодейната напитка смекчава атаките при епилепсия.
Гаргара със сок кисело зеле или прясно зеле насърчава оздравителните процеси при настинка, болки в гърлото, фарингит и ларингит. Паралелно с това е препоръчително да се консумира и по ½ чаша зелев сок 2-3 пъти на ден.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Народните лечители препоръчват сок от зеле и при грип - за разлика от лекарствата, той е безопасен, укрепва имунната система и има силно изразен антипиретичен ефект.
В случай на проблеми с храносмилането, причинени от преяждане или злоупотреба с алкохол, сокът от кисело зеле помага за подобряване на функционирането на стомаха: оптимизира секрецията на храносмилателни сокове.
Напитката е ценна и при лечение на гастрит заради мощния си противовъзпалителен ефект. Зелевият сок се препоръчва и за отслабване.
Според някои учени, полезната течност спира размножаването на раковите клетки.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Единственият недостатък на сока от кисело зеле е свързан с високото съдържание на сол в него. Хипертониците трябва да бъдат изключително внимателни при консумацията на тази напитка и в никакъв случай да не злоупотребяват с нея.
За тези, за които консумацията на сол в големи количества е противопоказна, сокът от прясно зеле е чудесен вариант. Разбира се, в него не се съдържат полезните бактерии от ферментацията, но обхватът на приложението му е по-широк.
Пресният зелев сок се отличава с куп полезни свойства:
- насърчава заздравяването на рани, наранявания;
- оказва положителен ефект върху имунната система;
- спира възпалителните процеси;
- има диуретични свойства;
- детоксикира черния дроб, елиминирайки ефектите от приема на хапчета, алкохол и други вредни компоненти;
- намалява гаденето;
- има слабително действие;
- предотвратява запушването на кръвоносните съдове и появата на плаки.
Експертите препоръчват да започнете с приема на зелев сок в малки порции: 2-3 с.л. л. Дозата постепенно се увеличава. Максималното количество, което трябва да се е изпие на ден, е 250 мл.
Зелевият сок се консумира на гладно 3 пъти дневно. Приема се леко затоплен, но не горещ. Забранено е да се слага сол, за да се запазят полезните вещества в него. Курсът на лечение е от 1 до 1,5 месеца. С цел отслабване се приема 2-3 седмици.
Дамите могат да се възползват от ползите на зелевия сок, прилагайки го директно върху кожата си като маска за лице.
Въпреки безспорните ползи, консумацията на тази напитка е свързана с някои противопоказания и странични ефекти:
- възможни алергични реакции (започнете с прием на 2 супени лъжици);
- повишено отделяне на газове - обикновено тази реакция е нормална, но по време на бременност е много опасна и може да доведе до преждевременно раждане.