Епистаксисът или кръвотечението от носа е сравнително често срещана проява, която засяга хора от всяка възраст. Изчислено е, че над половината възрастни хора в света са имали поне един епизод на кървене през живота си, което може да бъде свързано с различни фактори.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Въпреки, че създава голям и неприятен дискомфорт, кървенето от носа обикновено не е сериозно и често може да бъде разрешено просто, без необходимост от медицинска намеса.
Това обикновено е самоограничаващ се проблем, при който кървенето спира от само себе си след известно време. Но, разбира се, има и по-сериозни случаи – при тях е възможно да се наложат по-специфични медицински процедури. Понякога такива случаи включват и кървене на носа, което възниква нощем.
Ето какво обяснява д-р Луиш Херкулано да Силва Джуниор.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Носното кръвотечение може да се класифицира в зависимост от зоната на възникване. Двата основни вида епистаксис са:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
- предно кървене: това е най-честият тип (90% от случаите) и произхожда от предната част на носа;
- задно кървене: това е по-рядко срещано проявление и потенциално по-тежко, тъй като включва по-масивни кръвоносни съдове, намиращи се в задната област на носа.
Симптом на какво е кръвта от носа по време на сън?
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Причини за кръвотечение от носа
Носът кърви, когато кръвоносните съдове в него са разкъсани или вътрешната обвивка е раздразнена - две ситуации, които могат да възникнат по различни причини. Най-честите причини за носно кървене са сухота, предизвикана от сухо време, и травма при издухване или прекалено силно чоплене на носа. Алергии, изкривена вътрешна преграда, синузит, честа употреба на спрейове за нос също могат да доведат до носно кръвотечение. Тези причини са най-често по-краткотрайни и лесно преодолими.
Има и някои по-рядко срещани фактори, които може да предизвикат по-сериозно кървене от носа, включително нощем:
- нарушения на кръвосъсирването;
- тумори в носа или в областта на параназалните синуси;
- инфекции на носа;
- наличие на чужди предмети в носа.
Какви симптоми придружават кървенето от носа? Това са:
- неразположение;
- кашлица или повръщане с кръв;
- затруднения в дишането.
Ако ви тече кръв от носа всеки ден – ето я причината
Лечение
Повечето случаи на кръвотечение от носа се самоограничават или изчезват след извършване на прости маневри като прилагане на компреси с лед или притискане на носа с пръсти. Противно на общоприетото схващане, не се препоръчва да облягате главата си назад по време на кървене от носа - защото кръвта може да потече в гърлото ви. Идеалното е да останете седнали, да приведете тяло напред и да дишате не през нос, а през уста.
Необходимо е да се обърнете за специализирана медицинска намеса, когато епистаксисът се появява често или не спира след няколко минути. В тези случаи кръвоизливът е сигнал, че има някаква промяна в носните проходи или в друга част на организма и причините за това трябва да бъдат изследвани, за да се гарантира ранна диагноза.
Медицинският подход за лечение на кървене от носа зависи от неговия вид, тежест и характеристики. Ако е възможно да се локализира кръвоносният съд, причиняващ кървенето, може да се процедира с каутеризация (обгаряне), за да се отстрани проблемът. Когато този метод не е възможно да се приложи, може да се обмислят мерки като назално уплътняване и дори хирургична интервенция – но, разбира се, последната мярка е при много сериозни случаи и с подробни изследвания при оториноларинголог. Хирургическото лечение се прилага под обща анестезия и чрез видеоендоскопия, с цел каутеризиране или запушване на съдовете, отговорни за кървенето.
Внимание! Статията е само с информативна цел и не носи препоръчителен характер. Винаги се обръщайте към компетентен медик!