Световъртеж, болки в корема, потни длани, загуба на зрение, шум в ушите - тези симптоми могат да предшестват припадък. Неврокардиогенен синкоп (или просто припадък) е преживяван от много от нас (особено тези, които се страхуват от кръв). Това явление само по себе си не е опасно, но може да се получи сериозно нараняване от неочаквано падане.
Загубата на съзнание винаги е свързана с недостатъчно снабдяване на мозъка с кръв (и кислород заедно с него) поради рязка промяна в кръвното налягане. Например през миналите векове жените често са припадали заради корсетите, които са им пречели на правилното дишане.
Първа помощ при припадък - какво трябва да направим?
Промяната в налягането в този случай се дължи на работата на вагусния нерв, който се простира от мозъка до сърцето, белите дробове и коремната кухина и регулира нашата парасимпатикова система. Блуждаещият нерв освобождава невротрансмитера ацетилхолин, който забавя сърдечната честота.
Например, дълбокото дишане по време на йога е насочено към увеличаване на парасимпатиковата активност за постигане на релаксирано състояние. Въпреки това забавянето на сърдечния ритъм може да бъде твърде интензивно и да причини голям спад на налягането.
Увеличаването на парасимпатиковата активност също отслабва съдовата устойчивост на кръвния поток, което е отговорност на симпатиковата нервна система. В резултат на това кръвта циркулира по-бавно, задържа се в периферните тъкани, вместо да достигне до мозъка, и настъпва припадък.
Висока температура - причини, симптоми и лечение
Какви са причините за смущенията в работата на блуждаещия нерв?
Най-често срещаният е психологическият стрес. Класически пример е загубата на съзнание при вида на кръв. Първо, страхът повишава активността на симпатиковата нервна система, което води до увеличаване на сърдечната честота. Парасимпатиковата система се опитва да намали възбудата чрез забавяне на сърдечния ритъм, но може да прекали, което води до загуба на съзнание.
Някои експерти смятат, че краткотрайната загуба на съзнание може да бъде специфичен защитен механизъм. Ако страхът от тестове и инжекции е имплицитно свързан с потенциална загуба на кръв, привеждайки тялото в хоризонтално положение с помощта на припадък, може да се опитва да предотврати повече загуба на кръв и да опрости задачата за снабдяване на мозъка с кислород.
Коя е най-честата травма при падане на улицата през зимата?
Как да избегнем загуба на съзнание при вземане на кръв?
- Правете медицински процедури в легнало положение.
- Ако почувствате слабост, огънете коленете си или ги повдигнете.
- Стегнете мускулите на ръцете и краката.
- Пийте достатъчно вода, за да имате голям обем кръв.
- Не забравяйте, че редовното припадане (за разлика от случайното припадане при вида на кръв) е причина да посетите лекар.