Когато езикът ви изтръпне, това не е болезнено, но е неприятно усещане. То е нормално, когато се връщате от зъболекар или пиете ледена вода, но ако изтръпването е често, е време да откриете причината.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Защо езикът ми е изтръпнал?
Изтръпването на езика в медицинската практика се счита за вид парестезия. Това е усещане, което се появява, когато чувствителността на някоя част от тялото е нарушена.
Причините, поради които езикът изтръпва, могат да бъдат следните:
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- Тютюнопушене. Рецепторите на езика реагират с изтръпване на некачествен или твърде силен тютюн.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Температурни промени. Консумацията на ледени или горещи течности може да доведе до появата на гъши тръпки по езика.
- Реакция към лекарства. Силно действащите лекарства при продължителна употреба увреждат нервните окончания и при някои лекарства изтръпването на езика е страничен ефект.
- Алергии. Лигавицата на устната кухина може да реагира с изтръпване на паста за зъби, освежител за дъх или дъвка.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
- Анемия. Езикът често изтръпва при недостиг на желязо и витамини от група В.
- Заболявания на хранопровода. Краткотрайното изтръпване провокира рефлукс, при който съдържанието на стомаха се изхвърля във фаринкса и устната кухина.
- Нервни разстройства. Депресията, нарушенията на съня и честият стрес понякога водят до намалена чувствителност на някои части на тялото.
- Кулминация. Хормоналните промени през този период понякога повишават чувствителността на лигавиците, а понякога причиняват тяхното изтръпване.
- Функционални нарушения по време на бременност. При някои жени на фона на повишаването на налягането през последния триместър върхът на езика периодично изтръпва.
Изтръпването на езика не е заболяване, но не си струва да оставяте този симптом без внимание. Ако езикът или други части на тялото често губят чувствителност, трябва да посетите лекар и да проверите здравословното си състояние.
Езикът може да алармира за инсулт или други болести – как да ги разпознаете
Какво да правите, ако езикът изтръпне?
Ако сте посетили специалист и сте се уверили, че здравето ви е в ред, но езикът ви изтръпва от време на време, да се отървете от това усещане ще ви помогнат прости рецепти:
- 3 капки йод и 1 ч.л. сода се разтварят в чаша топла вода;
- 1 с. л. лайка, градински чай или дъбова кора се заливат с вряла вода, охлаждат се и се прецеждат;
- 1 ч.л. жълт кантарион и 1 ч.л. жълтурче се заливат с чаша вряла вода и престояват 25-30 минути.
С някое от предложените средства изплаквайте устата 2-3 пъти дневно и неприятните усещания в езика ще спрат.
Ако изтръпването се е случило веднъж или два пъти, няма причина да се притеснявате. Но когато се случва често и ви причинява дискомфорт, не бива да търсите случайно причината и да отлагате посещението при лекаря.
Експертът ви разказва какви са сигналите на тялото ви, когато езикът ви започне да изтръпва или се появят други тревожни симптоми.
Едновременно с това се появяват гъши тръпки и мравучкане - всички те са резултат от сетивни смущения. Казано по-просто, проблеми с нервните окончания. Ако това е единичен случай, няма причина за безпокойство: може би сте били дълго време в неудобно положение или сте влезли от студено в топло помещение.
Усещането за удебелен език е първият симптом на следните проблеми
Крампите могат да започнат и по време на спорт. Ако сте надценили способностите си, мозъкът изпраща сигнал да блокира мускулите, за да се избегне пренапрягане. Затова се препоръчва да правите загрявка преди всяка тренировка.
Но ако системно изпитвате дискомфорт без видима причина, имате нужда от консултация с лекар. Така организмът може да съобщи за липса на микроелементи, хормонални сривове, неврологично заболяване или дори инсулт и множествена склероза.
В никакъв случай не се самодиагностицирайте, само лекар може да постави точна диагноза след сериозен преглед. Събрали сме основните симптоми. С тяхна помощ, знаейки за своите слабости, можете да определите с какъв проблем да се обърнете към специалист.