В миналото дълги години лекарите допускали, че консумирането на малки дози алкохол може да предотврати сърдечни заболявания. Обаче новите изследвания сочат, че даже еднократно приемане на бира покачва кръвното и причинява трайни промени във функциите на сърдечно-съдовата система.
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Д-р Хари Кореа Фильо разяснява проблема.
Алкохолният ефект върху сърцето
Щом даже малка доза алкохол навлезе в кръвта, циркулира в нея 6-7 часа. През това време сърцето работи непродуктивно: пулсът се повишава и кръвта по-бавно доставя кислород към тъканите. Пукат се капиляри и кръвоносни съдове, тъй като кръвта в тях се сгъстява. Това е особено забележимо чрез т. нар. „синдром на червения нос“ при ииндивиди, склонни към алкохолизъм. Кръвното се качва, без значение дали човек пуши или не, както и независимо от телесното тегло, от възрастта.
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Още: Какво е регресия и опасна ли е
Медик разкри как да прикрием миризмата на алкохол
Вредният ефект е не само временно смущение в сърцето. При постоянен прием на алкохол то натрупва много мазнини, тъканите се отпускат. Това е пречка за нормалната функция на сърдечния мускул, той не се справя, предразположен е към хипертония и атеросклероза. 30% от внезапните смъртни случаи са провокирани от алкохол: сърцето не издържа на претоварването. Процесите в него при пиене на алкохол не винаги са еднакви: газираните напитки ускоряват интоксикацията, а газовете допринасят за бързото абсорбиране на течностите. Това препълва кръвоносните съдове и увеличава натоварването върху мускулите.
Човек има около 3 литра кръв в организма си, но при пиене на бира или други нискоалкохолни напитки обемът на течностите в организма се увеличава до 5-6 литра – така при честа употреба на алкохол сърцето е постоянно в напрегнато състояние. Наблюдава се покачване на кръвното и развитие на хипертония. След това се развива атеросклероза, която провокира коронарна сърдечна болест. Тази верига от заболявания се развива дори при пиене само на 0.5 литра бира по няколко пъти седмично. Виното и концентрираните напитки са не по-малко вредни за хората.
Бирата е газирана напитка. Всеки знае, че наличието на въглероден двуокис в алкохолен разтвор ускорява усвояването както на самия алкохол, така и на разтворителя - водата. Бързата абсорбция на алкохола води и до бърза интоксикация, а голямото количество вода причинява рязко преливане на съдовото русло - така наречената хиперволемия. Налага се сърцето да работи по-усилено за изпомпването на тази допълнителна течност. Оттук има няколко стъпки до хипертонията. После следват атеросклероза (втвърдяване на кръвоносните съдове, намаляване на тяхната еластичност) и в резултат на това насищане с холестерол.
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици
Кой е най-вредният алкохол през лятото?
Вторият, след хиперволемията, фактор, който прави бирата много вредна, е наличието в нея на високо съдържание на минерала кобалт – той все още често се използва за стабилизатор на пяната в много от масово произвежданите бири. При честа употреба на кобалт миокардните влакна (сърдечният мускул) стават отпуснати. Забелязват се малки кръвоизливи, микротромбози - всичко това заедно „довършва“ вече нездравословен сърдечен мускул. С времето сърдечният мускул първоначално се увеличава по размер, компенсирайки слабостта на контракцията, до т. нар. „биче" или „бирено сърце".
Кухините му се разширяват и тогава идва момент, в който сърцето не издържа и „заявява“: стига, това е – не мога повече! И вече не се опитва да прокара цялата входяща течност през съдовете. В резултат се проявява силната вреда от бирата - кръвта застоява в кухините на сърцето, белите дробове и вените, и възниква състояние, наречено "сърдечна недостатъчност". Това вече не се лекува нито с билки, нито с почивка – а започват хоспитализации, системи, инжекции. И тогава настъпва дълъг, понякога доживотен прием на определени лекарства, които енергийно поддържат миокарда.
Внимание! Тази статия е само за информация. Относно проблемите, засегнати в нея, се допитвайте до специалист-медик!