Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вредата от валериана - ето защо не се ползва продължително време

26 ноември 2023, 19:00 часа

Валерианата (Valeriana officinalis) е билка, която се използва традиционно за лечение на безсъние, нервно напрежение и стрес. Въпреки това, много е важно да се използва със съобразено внимание, особено при продължителна употреба, защото води до странични ефекти. Валерианата е позната от хилядолетия, а днес се приема под форма на таблетки, течен екстракт или чай. Родината на валерианата е Азия, но се отглежда също в Европа и Америка.

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Проучване на 11 билкови лекарства разкри, че валерианата е най-ефективна при безсъние. В същото време трябва да се внимава с приемането на валерианата поради някои странични ефекти:

Ярки сънища

Сред най-честите странични ефекти от валерианата са ярките сънища. Проучване изследва страничните ефекти от валериана и кава (друга билка, използвана при безсъние). На 24 участника се дават по 120 мг кава всеки ден за 6 седмици, последвано от 2-седмична почивка, след което им се дават по 600 мг валериана всеки ден за още 6 седмици. Около 16% от участниците споделят, че имат ярки сънища в периода, в който приемат валериана.

Валерианата предизвиква ярки сънища, защото съдържа етерично масло и съединения, наречени иридоидни гликозиди. Тези съединения стимулират опоидните рецептори и производството на серотонин в мозъка, предизвиквайки релаксиращ и антидепресивен ефект.

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Лекар: Този лек с копър и мед чисти съдовете само за 3 седмици

Сърцебиене

Сърцебиенето се усеща като ускорен или трептящ сърдечен ритъм. Макар обикновено е безвредно, то може да ви разтревожи, ако не сте свикнали. Сърцебиенето може да бъде предизвикано от стрес, прием на лекарства, физически упражнения или здравословно състояние. Исторически сведения разкриват, че коренът на валериана е използван за лечение на сърцебиене още в XVI в. По ирония на съдбата, днес един от страничните ефекти от приемането на валериана, е точно сърцебиене. 

Сухота в устата и разстроен стомах

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Валерианата може да доведе до леки или умерени странични ефекти върху устата и храносмилането. Някои хора споделят за ускорено действие на червата след употреба на валериана. От векове в Европа валерианата се използва за лечение на храносмилателни проблеми като запек. В същото време този слабителен ефект може да причини нежелани симптоми като диария или разстроен стомах.

В проучване на 391 участника в продължение на 28 дни се дават различни билки за справяне с безсънието. 18% от тези, които приемат валериана, се оплакват от диария в сравнение само с 8% от тези от тестовата група.
Други се оплакват от сухота в устата след приемане на валериана.

Главоболие и замайване

Известно е, че валерианата се използва от векове за облекчаване на главоболието, но някои хора се оплакват от обратното. След приемане на тази билка, главоболието им се увеличава и чувстват “замайване”.

Повечето странични ефекти се появяват след продължителна употреба на тази билка и при големи количества. Някои хора се оплакват, че сутрин са по-бавни и замаяни след употреба на валериана, дори и да са спали добре.

Това растение намалява напрежението и успокоява нервите

Толерантност и зависимост

При продължителното използване на валериана, може да настъпи толерантност, което означава, че ефективността на билката може да намалее с времето. Освен това, в редки случаи, дългото приемане на валериана може да доведе до физическа зависимост.

Съвместимост с други лекарства

Ако човек приема други лекарства, съчетанието с валериана може да има нежелани взаимодействия. Преди да започнете редовно приемане на валериана, е важно да се консултирате с лекар, особено ако приемате други лекарства.

Необходимост от почивка

За поддържане на ефективността и за предотвратяване на толерантността, може да бъде полезно правилно да се разпределя приема на валериана и периодично да се правят почивки от употребата й.

Винаги е добре да се консултирате със здравен специалист преди да започнете с продължителна употреба на валериана или на други билкови добавки, особено ако имате здравословни проблеми или приемате други лекарства.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес