Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Внимавайте! Гризането на ноктите може да ви причини следните болести!

20 ноември 2022, 16:00 часа

Случва ли ви се да си гризете ноктите? Вероятно се дразните от този свой навик, но поне имате едно утешение – вие не сте самотни в това си на пръв поглед невинно занимание. Приблизително 30% от населението на планетата също има тази мания. Въпросният навик, известен в областта на медицината като онихофагия, засяга хора от всички възрасти и обикновено се свързва със стрес, безпокойство и нервност.

Ето мнението на д-р Рикардо Кампф, специалист по хирургия на ръката: 

„Това си ми е мания“, „нервен/нервна съм“ - тези и други извинения са често срещани, за да оправдаят действието, с което приближавате ръка към устата, за да си гризете ноктите. Но проблемът е, че този навик е вреден за здравето и дори може да причини сериозни орални проблеми. Какво точно може да се случи с оралното ви здраве, а и не само с него, ако имате привичката да си гризете ноктите?

Кои хора най-често си гризат НОКТИТЕ?

Дефекти по зъбите

Преди всичко, това е рискът от износване, счупване и неправилно формиране на зъбите. Като гризете ноктите си, вие оказвате редовно повтарящ се натиск върху тях. Това причинява износване на емайла, увеличава възможността от поява на малки фрактури или пукнатини, които правят зъбите по-податливи на образуване на кариеси и на повишена чувствителност. Този по-голям натиск върху зъбите може също да причини проблеми с подравняването на зъбната дъга, особено при деца.

Наранявания на венците

Ноктите са с остри ръбове и пълни с бактерии. Те могат да причинят наранявания, а бактериите да се задържат във венеца, предизвиквайки дразнене, възпаление или нараняване. В по-сериозни и нелекувани случаи те дори могат да провокират развитие на гингивит.

Какво разкрива гризането на нокти за вас?

Проблеми с челюстта

Повтарящото се действие на гризане на нокти също е рисков фактор за темпоромандибуларно разстройство, което означава проблеми при движенията на устата като отваряне, затваряне, дъвчене и говорене. Това може да предизвика болка при хранене, ограничение при отваряне на устата, интензивно главоболие, дискомфорт и дори шум в ушите.

Повишен риск от развитие на бруксизъм

Тези, които имат навика да гризат ноктите си, са по-склонни да развият бруксизъм – тоест, несъзнателно стискане или скърцане със зъби, обикновено по време на сън. Според някои проучвания, връзката между двата проблема е често срещана, тъй като те обикновено имат емоционален произход. Освен че предизвиква увреждане на оралното здраве, като рани по венците и износване на зъбите, бруксизмът може също да причини безсъние, главоболие и други неудобства.

Има ли начин да спрем скърцането със зъби през нощта?

Инфекции на устата, причинени от бактерии, вируси или гъбички

И накрая, много важен и сериозен проблем при гризането на ноктите е свързан с хигиената. В края на краищата, хората не винаги имат чисти ръце, когато ги поставят в устата си. По този начин бактериите, вирусите и гъбичките, намиращи се под нокътя, могат лесно да бъдат пренесени в организма. Тези микроорганизми провокират инфекции в устната област. А това води до причиняване на заболявания, вариращи от обикновен грип до по-сериозни случаи, като диария и респираторни инфекции.

След всичко това имате само един изход: възможно най-скоро да се откажете от навика да си гризете ноктите. И ако забележите, че имате някой от тези проблеми с оралното здраве, потърсете зъболекар.

Внимание! Статията е само информативна и не може да замести консултацията с лекар!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес