Нормално храносмилане, усвояване на витамини и минерали, защита от паразити и бактерии – всичко това е невъзможно, ако нивото на киселина в стомаха е ниско.
Киселинността на стомаха е количеството киселина, което може да произведе. Най-често пациентите изпитват ниска киселинност.
Дори и при такъв неприятен симптом като киселини, пациентите с ниска киселинност са по-склонни да го изпитат, според експертите. Когато лигавицата на хранопровода стане толкова тънка, дори малкото количество киселина, което остава в стомаха, се връща обратно във възпаления хранопровод – и вие усещате парене в хранопровода.
И основната грешка в този случай е безразсъдното приемане на антиациди, тоест лекарства, които неутрализират киселинността на стомаха.
Лекар разкри какво се случва със стомаха, ако пиете кафе на гладно
Симптоми на ниска киселинност
· Лош дъх.
· Оригване.
· Метален вкус.
· Запек или неоформени изпражнения
· Намалена чревна подвижност.
· Метеоризъм Нисък хемоглобин.
· Летаргия, сънливост.
· Появата на гъбични и паразитни заболявания.
· Какво влияе върху киселинността
Стареенето, отстраняването на жлъчния мехур, хипотиреоидизмът и прекомерната употреба на антиациди оказват най-голямо влияние върху киселинността и водят до газове, подуване на корема, запек и лошо храносмилане.
Според експерти, за да се нормализира нивото на киселинност, е необходимо да се възстанови стомашната лигавица.
Дори и с правилната диета, човек може да страда от стомашни проблеми поради много нервност.
Мозъкът е този, който дава команда колко храносмилателни сокове ще произведете. Ако сте стресирани, този процес намалява. При стрес се отделят кортизол и адреналин, което води до вазоконстрикция и поява на стресови язви, влошаване на микроциркулацията в лигавицата. Местният тъканен имунитет е отслабен и всички бактерии, включително Helicobacter, се активират. В резултат на това, лигавицата не е в състояние да се предпази от растежа на бактериите.
Лекар: Тези билки възстановяват киселинността на стомаха
Как да определим киселинността?
Не е възможно сами да определите точно киселинността на стомашния сок. Процедурата се извършва в лечебни заведения.
Най-ефективният метод е ежедневното измерване на pH, което ви позволява да оцените процеса на образуване на киселина, като вземете предвид такива важни фактори като прием на храна, физическа активност, тютюнопушене и лекарства.
По време на ph-метрията през носа на пациента се вкарва тънка сонда, която измерва киселинността в различни части на хранопровода и стомаха.
Все още не е ясно защо нивата на pH се различават в различните части на стомаха. Освен това, обикновено в пика на храносмилането, след два часа след хранене, се образува киселинен прозорец и след това pH може да падне до 2. Това е много кисела среда, но стомахът специално я създава, за да смила протеинови храни и всичко останало, което се яде.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.