Задушница са дните в годината, посветени на помен в памет на починалите. По традиция, по време на тези дни, християните се молят на Господ, за да прости греховете на починалите им близки.
Църковният календар определя три задушници през годината. Те винаги са в събота, защото съботата е денят, определен от църквата за почит към мъртвите. В тези дни се провежда богослужение в църквите, което включва молитви за упокой на душите на покойниците.
Още: Наближава Голяма задушница: Какво ни казват сънищата
Задушница тази година се отбелязва в следните дни:
- в събота срещу Неделя Месопустна (преди началото на Великия пост), наричана също Месни Заговезни – 9 март;
- в събота срещу Петдесетница, известна като Черешова задушница – 22 юни;
- в събота срещу Архангеловден, известна като Архангелова задушница – 2 ноември.
В някои региони на България се практикува традицията да се правят задушници и по време на други големи празници като Петковден, Димитровден, Тодоровден, Гергьовден и други.
Още: Ако имате рефлукс - забравете за тези храни!
Обичаите по време на задушница са стриктно определени, но могат да варират в зависимост от региона. На първо място, при гробовете се кади с тамян, запалват се свещи и се оставят цветя. Свещта символизира вярата на общността, а пламъкът напомня за вечността на душите, който осветява пътя им в отвъдното. Тамянът, от своя страна, е символ на чистата молитва, докато цветята представляват добродетелите на починалия. Прекадяването с тамян се извършва "за да се отврати злото". Колкото по-голям е пушекът, толкова по-далече ще бъде отблъснато злото.
Другата традиция на задушница включва обичайните общи трапези. При този обичай, с думите "Бог да прости", първата хапка се полага на земята, а първата глътка вино се изсипва на земята.
Още: Наближава Месопустна задушница: Раздаването на храна е важна традиция
Също така, традицията налага да се правят раздавки. Храна и напитки се раздават на близки, съседи и всички, които посещават гроба на починалия, както и на хората около съседните гробове, включително и на непознати. В тези раздавки може да се подаде това, което имате и желаете.
Най-често се раздават варено жито, задушнична пита и вино, които символизират възкресението, плътта и кръвта на Христос. Други подходящи храни за помен при задушница включват плодове и сладкиши. Важно е да се отбележи, че раздавките не се оставят върху гроба на починалите, а са предназначени за живите, за да споменават покойниците с добро в молитвите си.