Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скритите ползи от черните стафиди, които малко хора знаят

02 февруари 2024, 17:25 часа

Черните стафиди се състоят от:

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

·         протеини, мазнини, въглехидрати,

·         витамини: В, С, Е;

·         микро и макроелементи: калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, цинк и др.

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Черните стафиди, чиито полезни свойства са най-големи, се произвеждат от червени сортове грозде. Съдържат максимална концентрация на антиоксиданти, витамини и микроелементи. Това сушено грозде се използва най-добре за медицински цели.

·         Укрепва сърдечния мускул;

·         подобряване на състава на кръвта;

·         нормализиране на бъбречната функция;

Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

·         намаляване на отока;

·         укрепване на имунния статус на организма;

·         подобряване състоянието на кожата и др.

Само със 100 грама стафиди - пречистете черния си дроб!

Скритите ползи от черните стафиди, които малко хора знаят:

1.       Витамин С е антиоксидант. Участва в имунната защита на организма. Повлиява структурата на стените на кръвоносните съдове. Участва в синтеза на надбъбречните стероидни хормони. Необходим за усвояването на желязото и нормалната функция на костния мозък. Важен за клетъчното дишане. Участват в предаването на нервните импулси. Играе важна роля при формирането на зъбите и ноктите.

2.       Витамин Е е антиоксидант. Необходим за нормалния метаболизъм на нервните клетки. Нормализира кръвосъсирването. Важен за функцията на черния дроб. Участва в образуването на зъбите и ноктите.

3.       Витамин К е отговорен за съсирването на кръвта. Участва в храносмилателните процеси. Подпомага отделянето на жлъчка в стомашно-чревния тракт. Необходим за образуването на костите.

4.       Витамин B1 участва в образуването на кръвни клетки.

5.       Витамин В2 участва в окислително-възстановителните реакции на организма. Предотвратява увреждането на нервната тъкан, участва в производството на ацетилхолин, необходими за нормалната функция на костния мозък. Необходим за образуването на червени кръвни клетки.

6.       Витамин РР (витамин В3) участва в окислително-възстановителните реакции. Необходим за нормалното кръвообращение. Участва в процесите на жлъчна секреция. Участва в синтеза на полови хормони. Участват в предаването на нервните импулси.

7.       Витамин B6 е необходим за синтеза на нуклеинови киселини и някои реакции на метаболизма на аминокиселините. Потиска образуването на хомоцистеин, токсично вещество, което има токсичен ефект върху миокарда и насърчава отлагането на холестерол в сърдечния мускул. Участва в реакциите на синтез на хемоглобин, предпазва от анемия и дерматит.

Пречистване на черния дроб със стафиди - ето как се прави

8.       Фолиевата киселина (B9) е необходима за нормалния метаболизъм на нервните клетки. Участва в ензимните реакции и синтеза на ДНК в клетките на червения костен мозък. Необходим за образуването на червени кръвни клетки. Важен за клетъчното дишане. Укрепва имунната система, участва в процесите на нормално образуване и функциониране на левкоцитите.

9.       Витамин B12 (антианемичен витамин) Необходим за нормалния метаболизъм на нервните клетки. Участва в процеса на образуване на червени кръвни клетки и улеснява усвояването на желязото.

10.   Желязото (Fe) и медта (Cu) участват в образуването на хемоглобина и червените кръвни клетки. Повишава активността на много ензими и укрепва имунната система. Необходими за осигуряване на тялото с кислород.

11.   Калият намалява отрицателното въздействие върху съдовия ендотел, причинено от колебания в кръвното налягане и помага за намаляване на нивата на холестерола в кръвта.

12.   Калцият (Ca) участва в образуването на хемоглобина и червените кръвни клетки. Участва в образуването на колаген. Необходим за процесите на осификация. Участва във функционирането на ензимните системи (включително мускулната контракция) и предаването на нервните импулси. Той е фактор на кръвосъсирването и активатор на определени ензими. Участва в регулацията на дейността на определени хормони.

13.   Магнезият (Mg) стабилизира имунните клетки. Стимулира разширяването на дихателните пътища, което улеснява дишането. Намалява отрицателното въздействие върху съдовия ендотел, причинено от колебания в кръвното налягане, помага за намаляване на нивата на холестерола в кръвта. Играе важна роля в образуването на костите и минералния метаболизъм.

14.   Медта е необходима за синтеза на ензими и за по-доброто усвояване на желязото. Участва в образуването на хемоглобин и червени кръвни клетки. Медта е необходима за нормалното развитие на съединителната тъкан и ендотела. При липса на мед стените на кръвоносните съдове стават крехки, чупливи и вероятността от тяхното разкъсване се увеличава. Участва в процеса на образуване на костите.

15.   Натрият (Na) поддържа постоянно осмотично налягане. Участва в работата на кръвните буферни системи. Поддържа нервно-мускулния тонус. Участва в процесите на възбуждане на нервните клетки.

16.   Фосфорът (P) участва в образуването на колаген и участва в процесите на осификация. Част от буферните системи на кръвта. Част от фосфопротеините (млечен казеиноген).

17.   Цинкът (Zn) укрепва стените на кръвоносните съдове. Част от хормона инсулин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес