Розмаринът е ароматна билка, която може да подобри функционирането на нервната система, да защити черния дроб, да действа като антиоксидант, да облекчи болката, да подобри кръвообращението, да насърчи храносмилането и да предпази черния дроб. Тези здравословни ефекти на розмарина се появяват, защото това растение има тонизиращи, антиоксидантни, стимулиращи, антисептични, диуретични, лечебни и антимикробни свойства.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Ето какво разказва д-р Татяна Занин.
Главните ползи от розмарина за здравето
1. Подобрява нервната система
Розмаринът стимулира кръвообръщението и нервната система Полезен е в случаи на умствено изтощение, подобрява паметта, концентрацията и разсъжденията, помага при проблеми като депресия и тревожност. Тази билка дори ограничава отслабването на паметта, която се случва естествено при възрастните хора; и може също да се прилага под формата на етерично масло за извършване на ароматерапия. Но розмаринът не трябва да се използва от хора, страдащи от епилепсия - това растение може да причини епилептични припадъци.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Домашна билкова градина: Засаждане на ароматен розмарин
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. Подобрява храносмилането
Розмаринът улеснява храносмилането, тъй като има спазмолитично действие и ограничава образуването на газове. Помага и за подобряване на киселинността, тъй като има антиацидно действие и съдържа танини, които защитават червата от дразнене и възпаление, намалявайки кървенето и диарията. Розмаринът има и антибактериални свойства - допълва лечението на гастрит, причинен от бактерията Helicobacter pylori; контролира жлъчните секреции, подобрявайки усвояването на мазнини на чревно ниво.
3. Защитава черния дроб
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Това ароматно растение също има хепатопротективен и диуретичен ефект, като стимулира чернодробните ензими, отговорни за детоксикацията на тялото, и извежда токсичните вещества чрез урината. Розмаринът може да предпази черния дроб от инфекции и възпаления, като хепатит. Контролира и жлъчната секреция, което го прави добър вариант за допълване на лечението на камъни в жлъчката.
4. Действа като антиоксидант
Розмаринът е богат на антиоксиданти като розмаринова киселина, кафеена киселина, карнозна киселина, които помагат за подобряване на имунната система, предотвратяват инфекции и подобряват здравето на кожата.
5. Облекчава стреса и безпокойството
Розмаринът се използва в ароматерапията за облекчаване на стреса и безпокойството, тъй като помага за намаляване на кръвното налягане и контролира сърдечния ритъм, насърчавайки усещането за спокойствие.
6. Облекчава болки, улеснява кръвообръщението
Розмаринът има противовъзпалителни и аналгетични свойства, подобрява кръвообръщението като цяло. Може да се използва като допълнение към лечението на разширени вени, главоболие, мигрена, артрит и подагра. Облекчава симптоми като коремни спазми, регулира менструацията и намалява прекомерното кървене в такава ситуация.
7. Действа като деконгестант
Розмаринът има деконгестантни и противовъзпалителни свойства – затова помага при лечението на грип и настинки, като намалява температурата, разрежда слузта и облекчава болки в гърлото. Полезен е и при лечението на астма, хронична кашлица и бронхит.
Как да си отгледаме полезния розмарин у дома?
Как да използвате розмарин?
Полезните части на розмарина са листата му, които могат да се използват за подправяне на храни, приготвяне на чайове и седящи бани, както и за приготвяне на етерични масла.
В това видео д-р Татяна Занин обяснява как да се използва розмаринът.
Внимание: възможни странични ефекти!
Прекомерната консумация на чай от розмарин може да причини стомашно раздразнение, възпаление на бъбреците, гадене и повръщане. Етеричното масло, когато се използва чисто върху кожата, може да провокира дразнене, дерматит или еритема. Когато се използва в масажи или вани, особено през нощта, розмаринът може да причини безсъние.
Кой не трябва да ползва?
Когато се прилага като домашен лек, например, в чайове, тинктури и етерични масла, розмаринът не се препоръчва за деца под 12 години, бременни и кърмещи жени.
Хората с чернодробно заболяване, епилепсия или които използват антикоагуланти, диуретици, литий и антихипертензивни лекарства трябва да се консултират с лекаря си, преди да използват розмарин като домашен лек.
Внимание! Статията е само информативна. Не прилагайте самолекуване и се допитвайте до медик-специалист!