Задушница е ден, в който отдаваме почит на мъртвите. Това е древна традиция, която се спазва до днес. В църквите се провеждат специални панахиди, с което се почитат загиналите ни близки.
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Задушниците през годината са три – Голяма Задушница, Черешова Задушница и Архангелова задушница. Голямата Задушница се пада ден преди Месни заговезни, Черешовата след Спасовден, а Архангеловата около Архангеловден.
Църквата е определила съботата за ден на покойните, затова Задушница винаги се пада в шестия ден от седмицата. Близките на починалите посещават гроба им, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за “Бог да прости мъртвите души“.
Голяма Задушница
Голямата задушница през 2021 година се пада на 6 март, събота, ден преди Месни заговезни.
Ако нямате възможност да отидете на гробища, пуснете Суха литургия в църква. Напишете 10 имена на ваши близки. В храма оставяте списъка на гишето, на което продават свещите и заплащате 3 лева.
Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Можете да платите и една свещ от 0,40 лв. или от 1 лев.
Свещта ще бъде прикрепена към списъка с имената на вашите близки. Най-късно трябва да оставите имената до петък вечерта.
През нощта на петък срещу събота списъците ще преспят в олтара на храма. На следващия ден свещите ще бъдат запалени, а духовниците ще изчетат имената на вашите близки.
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Още: 5 неща, които трябва да знаете преди да закупите диамантен годежен пръстен
Вие също можете да присъствате по време на службата в събота сутринта. Можете също така да купите бонбони, сладки, плодове, които да подадете за “Бог да прости” за клисарките от църквата или на гражданите, които са там.
Ако ходите на гробища, вие знаете, че трябва да почистите гробовете на вашите близки. Да прекадите с тамян. Преливате с вино и с вода. Поставяте цветя във вазите. Палите свещи.
Заради COVID-19 обърнете внимание на храната, която смятате да раздавате за “Бог да прости!”
Задушница 2021: Ето кога се падат 3-те най-големи Задушници тази година
Ако решите вкъщи да изпечете баница или сладкиш, да приготвите сладки, хората на които дадете храната може да откажат да я вземат или да я изхвърлят от страх да не се заразят с коронавирус т.е. няма да има ефект от нея.
Затова най-добре купете само опаковани храни. В магазините продават по-големи бонбони в опаковки, вафли, меденки и други десерти. На някои от тях цените са символични, така че всеки от вас може да си позволи, дори и да не разполагате с големи финансови възможности.
Опакованата храна гарантира, че хората ще я изядат в памет на вашите близки.