Кърлежите са носители на патогени на много опасни заболявания. Най-опасните заболявания са: кърлежов енцефалит, кърлежова борелиоза (лаймска болест), ерлихиоза (човешка моноцитна ерлихиоза), анаплазмоза (човешка гранулоцитна). Всички тези заболявания са опасни по свой начин, застрашавайки не само здравето, но и живота на засегнатото лице.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Какво да направите, ако ви е ухапал кърлеж или сте намерили смукал кърлеж върху тялото на ваш близък?
Ако това се случи, тогава първото нещо, което трябва да направите, е да се успокоите. Действайте спокойно и обмислено. Още не си се разболял. А дали ще се разболеете или не ще зависи до голяма степен от вас.
След това кърлежът трябва да бъде премахнат. По-добре е да го направи медицинско лице. Защо? Малко вероятно е да извадите кърлежа успешно. И е желателно членестоногото да се извади цяло, а не разкъсано, за да може кърлежът да бъде изследван за инфекция с горните заболявания. Ако кърлежът вече се е забил - няма значение след минута или час ще го извадите. Много по-важно е да го доставите цял в лабораторията.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Как да премахнете кърлеж?
Кърлежите се отстраняват удобно с пинсети, за предпочитане с извити пинсети или хирургическа скоба. За премахване на кърлежи на полето има специални устройства. В продажба се появи "писалка-ласо" с подробни инструкции за премахване. Кърлежът се улавя възможно най-близо до хоботчето, след което леко се издърпва нагоре, докато се върти около оста си в удобна посока.
Обикновено след 1-3 завъртания кърлежът се отстранява изцяло заедно с хоботчето. Ако се опитате да извадите кърлежа, тогава вероятността от разкъсването му е висока. Ако под ръка нямате пинсети или специални устройства за отстраняване на кърлежи, тогава кърлежът може да се отстрани с конец: здрава нишка се завързва на възел, възможно най-близо до хоботчето на кърлежа. Внимателно издърпвайки единия или другия край на конеца и го принуждаваме да извади хипостома (хоботчето) и кърлежът виси на конеца. Не се допускат резки движения.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Как се маха кърлеж от куче и колко е опасно?
При скъсан кърлеж - ето какво се прави
Ако се опитате просто да извадите кърлежа, тогава можете да откъснете хипостома, който ще остане в кожата като треска. Отстраняването на кърлежа трябва да се извършва внимателно, без да се притиска тялото му, тъй като това може да изтръгне съдържанието на кърлежа заедно с патогените в раната.
Важно е да не скъсате кърлежа при изваждане - останалата част в кожата може да причини възпаление и нагнояване. Когато главата на кърлежа е откъсната, процесът на инфекция може да продължи, тъй като в слюнчените жлези има значителна концентрация на вируса на кърлежов енцефалит и други патогени. Ако при изваждането на кърлежа се отдели главата му, която прилича на черна точка, мястото на засмукване се избърсва с памучен тампон, напоен със спирт, след което главата се отстранява със стерилна игла (предварително напечена на огън) в същата начин, както премахвате обикновена треска.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.