Известен факт е, че консумацията на алкохол влияе неблагоприятно на здравето и особено на състоянието на черния дроб и затруднява нормалното му функциониране. Проучване от 2018 година обаче посочва червеното вино, което също е алкохол, макар да е по-лек, като цяр за черния дроб. Учените откриват, че при пациенти с неалкохолна мастна чернодробна болест червеното вино води до по-нисък риск от чернодробна фиброза. От друга страна, пиенето на червено вино води до увеличаване на триглицеридите и на пикочната киселина, което има увреждащо черния дроб въздействие.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Тогава полезно ли е червеното вино за черния дроб или не? Можем ли да го консумираме при чернодробно заболяване или следва да го поставим в графата забранени храни и напитки заедно с всички други видове алкохол? Необходими са по-задълбочени проучвания и повече време, за да се докаже безспорно полезно ли е червеното вино за черния дроб, а докато учените работят по темата, може да научим повече за полезното действие на червеното вино върху здравето на черния дроб.
Лекар: Това са най-ефективните методи за пречистване на омазнен черен дроб
Полезно ли е червеното вино за черния дроб – 5 начина, по които червеното вино влияе благоприятно на здравето
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
1. Червеното вино е изключително богато на антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, предотвратяват клетъчните увреждания, причинени от възпаление и оксидативен стрес. По този начин червеното вино оказва благоприятно въздействие не само върху здравето на черния дроб, но и върху цялостното здравословно състояние.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. Червеното вино има доказани противовъзпалителни свойства, които се дължат на съдържащо се в него съединение, наречено ресвератрол. Приемът на червено вино намалява възпалението в различни тъкани и органи в тялото, включително в черния дроб, с което се оказва изключително благоприятно за здравето. Интересен факт е и че същото това вещество – ресвератрол, може да облекчи затлъстелия черен дроб, както и да бъде профилактично средство срещу затлъстяването на черния дроб. През 2015 г. в „Disgestive and Liver Disease“ е публикувано проучване, което сочи именно ползите от приема на ресвератрол от червеното вино върху черния дроб. Доказва се, че подобрява метаболизма на мазнините при хора с неалкохолно мастно чернодробно заболяване. Ако консумацията на червено вино не ви е позволена, може да хапвате грозде в изобилие, за да доставите на организма си ценния ресвератрол, защото той се съдържа именно в гроздето, от което е направено виното.
Как да подсилим черния си дроб – 10 лесни метода от кухнята
3. Когато се колебаем полезно ли е червеното вино за черния дроб следва да поговорим за полифенола. Той се съдържа в щедри количества в червеното вино. Проучване, публикувано през 2008 г. в American Journal of Physiology, доказва, че полифенолът във виното е профилактично средство против затлъстяване на черния дроб и подобрява здравословното състояние на този орган.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
В крайна сметка полезно ли е червеното вино за черния дроб? Отговорът е и да, и не. Когато омазняването на черния дроб не е причинено от злоупотреба с алкохол, приемът на вино може да помогне, за да се облекчи състоянието, както и да се употребява като профилактика против него. Естествено говорим за умерен прием на червено вино, а не за злоупотреба с него. Под умерена консумация следва да се разбира чаша червено вино на ден, а не бутилка. Когато обаче омазненият черен дроб се дължи на алкохолизъм, то приемът на вино следва да бъде изключен, както и приемът на какъвто и да е алкохол, тъй като се очаква да окаже върху черния дроб повече вреди, отколкото ползи. В този случай хапването на грозде и увеличеният прием на антиоксиданти са най-доброто решение за здравето.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.