Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напукани ъгълчета на устните – за какво алармират?

29 март 2023, 16:44 часа

Напуканите ъгълчета на устните (известни още като кариеси в устната кухина) са често срещан проблем. Най-честата причина е от бактериален или гъбичен произход, но в някои случаи може да е свързана и с други заболявания. Сред тях са диабет, кариес или затлъстяване. Как да лекуваме и предотвратяваме напуканите ъгли на устата? 

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Напуканите ъгли на устата е неприятна лезия, която може да бъде придружена от симптоми като кървене, парене, лющене на кожата или поява на болезнена ерозия. Най-честите причини за проблема са бактериални (основно Candida Albicans) и гъбични. 

Понякога появата на кариеси в устната кухина се дължи на недостиг на витамини. Това се отнася най-вече за недостига на витамини от групата В, желязо и цинк. Други възможни причини са злоупотребата с алкохол или стимуланти, дългият прием на някои лекарства (напр. антибиотици и ретиноиди), сухата кожа, продължителното излагане на кожата на ниски температури и/или силен вятър, лошо прилягащите протези или хроничният стрес. Понякога напуканите ъгли на устата се появяват и по време на бременност.

Струва си да се помни, че проблемът с напуканите ъгли на устата може да бъде свързан и с други заболявания и състояния. Възможните причини включват: диабет, атопичен дерматит, лупус, лишеи, пемфигус, имунни нарушения, затлъстяване, алергии (особено контактни, например към метали), зъбен кариес, неправилна захапка, храносмилателни разстройства.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Как можем да се погрижим за напуканите устни

Напукани ъгли на устата - възможности за лечение

Лечението зависи преди всичко от причината за напуканите ъгли. В случай на бактериални или гъбични инфекции се прилагат локално подходящи антибактериални или противогъбични мехлеми. 
Добре действат и мехлеми с витамини А, В2 и С. Добри резултати дава и цинковият мехлем, който има изсушаващ ефект. Когато акримоничните лезии са причинени от дефицит, се прилагат подходящи добавки, например с желязо или цинк, и подходяща диета.

Ако напуканите ъгълчета на устата са предвестник на друго заболяване, например диабет, се лекува основното състояние. При много пациенти акрилите много често изчезват спонтанно. Това важи с особена сила за хора с имунни нарушения или алергии.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Напукани ъгли на устата - домашни средства за защита

Лечението може да бъде подпомогнато и с домашни средства за лечение на акриви. В борбата с напуканите ъгълчета на устата могат да помогнат компреси от чесън (противогъбичен и антибактериален), мед (противовъзпалителен), алое вера (овлажняващ), краставица (регенериращ), масло или зехтин (омазняващ). 

Друг метод е обливане с мая, която е чудесен източник на витамин В. Много пациенти прилагат локално и аспирин. За да направите това, смачкайте една таблетка и я комбинирайте с малко количество вода. Така приготвената "каша" може да се прилага директно върху лезията.

Ще забравите за напуканите устни през зимата с този хитър трик

Напукани ъгли на устата - превенция

Правилната превенция може да сведе до минимум риска от развитие на напукани ъгли на устата. На първо място е важно да се осигури подходяща диета и хранителни добавки. Те включват преди всичко цинк, желязо и витамини от група В. Цинкът може да се намери например в крема сиренето, елдата, яйцата, ориза, рибата и слънчогледовите семки. 

Желязото, от друга страна, може да се намери в спанака, бобовите растения, черния шоколад, броколите и тиквените семки.

Друг проблем е устната хигиена. Тя включва преди всичко старателно миене на зъбите и редовни посещения при зъболекар. Всички кариеси трябва да се лекуват постоянно. 
Не забравяйте да поддържате устните си добре хидратирани; добре е ежедневно да използвате качествени овлажняващи червила или серуми за устни.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес