В студения есенен следобед в сезона на грипа и инфекциозните заболявания няма нищо по-хубаво от чаша горещ чай с капки живителна цитрусова свежест,пухкаво одеяло и книга в ръка. Чаят е напитка, позната от незапомнени времена. Традиция, култура, ритуал и удоволствие. Лек и наслада. Напитката е стопляща, ароматна, лековита, релаксираща и носи успокоение на ума и енергия на тялото. Различните видове чай са полезни за различни неразположения, страдания, части от деня и сезони. Познавайки предназначението им, ще съумеете да изберете най-подходящия за всеки момент. Най-полезните чайове за късната есен и сезона на вирусите са:
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- Кардамон
Ароматен, известен с противовъзпалителните си свойства, чаят от кардамон е препоръчван за студения сезон. Ако добавите към него мед, топлото изкушение се превръща и в идеален лек за кашлица и болно гърло.
- Джинджифил
Джинджифилът е мощен помощник на имунната система, стимулира дейността ѝ и оказва подкрепа на организма в борбата с вирусите. Чаят от джинджифил е идеално решение за болки в гърлото и при кашлица. Подходяща е комбинацията му с мед. Има затоплящо действие, което също подпомага оздравяването и подобрява самочувствието по време на грипни заболявания. Чаят е пикантен и богат на антиоксиданти. Употребява се и при разстройство на стомаха. Притежава изразен болкоуспокоителен ефект. Препоръчва се и на диабетиците, тъй като съдейства за контрола на кръвната захар.
- .Шипки
Шипките са богати на витамин С, който е един от най-важните витамини, стимулиращи имунната система и подпомагащи борбата ѝ с вирусите. Чаят от шипки е един от най-предпочитаните през зимния сезон именно заради богатото съдържание на витамин С. Медът го подслажда идеално, без да отнема от аромата му. Чудесно се комбинира с резен лимон. Подпомага по-бързото оздравяване и възстановяване по време на и след боледуване. Използва се и при проблеми с концентрация, за редуциране на стреса, успокояване на сърдечния ритъм и при сърцебиене и тревожност.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
- Мента
Освежаващият вкус и аромат на ментата стимулира и пробужда ума и енергията, съживява, добавя щипка настроение. Ментата е чудесна при простуди, благодарение на анестетичен ефект върху гърлото, антимикробното и антивирусното действие и потискането на кашлицата. Успокоява стомаха, притежава обезболяващ ефект, препоръчва се и за облекчаване на симптомите на синдрома на раздразненото черво. Чаят от мента е с едновременно успокояващ и съживяващ сетивата аромат. Комбинира се чудесно с топло прясно мляко.
- Мащерка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Билката е позната със своите антибактериално и противовъзпалително действие, с които намира приложение при лечение на вирусни заболявания, белодробни страдания, ангина. Чаят е изключително ароматен, приятен, подходящ за всяко вирусно неразположение и просто за наслада.
- Иглика
Чаят от тази билка е добър избор при суха кашлица с цел по-добро отхрачване. Растението е познато от незапомнени времена именно с това си качество.
- Ехинацея
Чаят от ехинацея е вълшебна гореща течност, изтриваща главоболието, увеличаваща естествените защитни сили на организма и пречистваща кръвта. Доказано е благотворното му действие за пречистване на бронхите и втечняване на натрупания секрет. Стимулира имунната система, действа противовирусно, скъсява времето, нужно за оздравяване, справя се с кашлицата.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Кой чай ще бъде вашият избор днес?