Стафидите, тези сладки и сочни сушени плодове са популярни не само сред любителите на сладкото, но и в кулинарията. Техните кулинарни и лечебни качества ги правят желани съставки в различни ястия и напитки. Въпреки това, както с всяко нещо на този свят, похапването на стафидите може да бъде нож с две остриета. Ето какво трябва да знаете.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Ползите от стафидите за организма
Стафидите са източник на калий, който играе ключова роля в регулирането на киселинността, поддържането на сърдечната и бъбречната функция. Калият, с който са богати стафидите, се свързва с полезни ефекти като облекчаване на отоците и диуретичен ефект.
Какво ще се случи с тялото ви, ако пиете вода със стафиди всеки ден?
Тези сушени плодове са отличен избор при отравяне, тъй като калият може да помогне в премахването на токсините от организма. Лекуват бронхит, хипертония и пневмония благодарение на антиоксидантите, които подпомагат борбата с патогенните бактерии.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Стафидите също се препоръчват при кожни заболявания и лишеи, като се използват намокрени и приложени директно върху кожата. Използват се и при лечението на дизентерия, като семената са особено полезни в този случай.
Съдържащият се в стафидите бор е съществен за регулирането на калциевия обмен в организма, предотвратявайки остеопорозата.
Кои хора ще имат огромна полза да ядат по няколко стафиди сутрин?
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Вредите от стафидите за тялото
Въпреки ползите, съдържанието на глюкоза и калий в стафидите може да представлява риск, особено за някои групи от хора. За тези, които страдат от затлъстяване и сърдечни заболявания, консумацията на стафиди трябва да бъде внимателно балансирана или дори избягвана.
Диабетиците, хората с ентероколит и стомашни язви трябва също да бъдат внимателни с употребата на стафиди. Съществува и риск за хора с язви в устата и туберкулоза, особено ако последната е в активна фаза.
С високото съдържание на захар, стафидите са апетитен калоричен продукт, което ги прави потенциално опасни за тези, които следят теглото си и се стремят към отслабване.
Стафиди - лекар разкри как влияят на кръвното налягане
Стафидите са не само вкусен десерт, но и източник на полезни вещества, които могат да подобрят здравето ни. Важно е обаче да се помни, че както всяка храна, и стафидите трябва да бъдат консумирани с умереност. При наличие на здравословни проблеми или хронични заболявания, е препоръчително да се консултира с лекар преди да се включат в диетата. Така можем да насладим на вкуса на стафидите, без да излагаме наше тяло на ненужни рискове.