Смяната на времето от зимно към лятно през 2024 година е в нощта на събота срещу неделя, 31 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа.
Още: Ползи от морската вода за тялото
Местенето на стрелките на часовника в Европа е въведено през 1976 г. по предложение на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. съгласно постановление на Министерски съвет, лятното часово време влиза в сила последната неделя на месец март.
Още: Как организмът ни да се справи със смяната на часовото време?
През септември 2018 година Европейската комисия предлага смяната на времето да се случи за последно, а държавите членки сами да изберат дали искат да останат на зимно, или на лятно часово време. Прекратяването на смяната на часа обаче засега е замразено.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Защо сменяме часа два пъти годишно?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
От октомври до март използваме, астрономическото часово време тоест зимното. За да се използва оптимално съвпадението между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите се въвежда лятното часово време. Тази промяна би следвало да намали разходите за осветление.
Какво причинява смяната на часа върху човешкия организъм?
Промените във времето, включително и смяната на часовото време безспорно се отразяват върху психическото, физическото здраве и работоспособността на хората. Поради тази причина много хора апелират за премахване на смяната на часовото време и оставането на едно и също часово време през лятото и зимата. Голяма част от жените се оплакват от проблеми със съня, концентрацията, увеличаване нивата на стрес и намаляване на работоспособността.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Още: Кога е въведено лятно часово време в България?
За справяне с дискомфорта предизвикан от местенето на стрелките на часовника напред, специалистите препоръчват активни разходки сред природата, прием на по-големи количества вода и консумация на здравословна сезонна храна.