Всички сме попадали в тази ситуация: хлябът все още е в срок, но върху кората му се е образувала плесен.
В такъв случай повечето от нас просто изрязват плесенясалата част и консумират останалия хляб. Но безопасна ли е неговата консумация?
Експертите препоръчват да избягваме яденето на плесенясал хляб, защото той може да бъде опасен за нашето здраве.
Хлябът е мек и порест, така че спорите на мухъла могат да проникнат много по-дълбоко, отколкото просто око може да види. Това е мнението на старши експерта Мариан Грейвли от USDA.
Що се отнася до нарязания хляб в големи опаковки, тогава вероятно можете да запазите поне половината от продукта, но само ако сте сигурни, че хлябът е плесенясал от едната страна. Изхвърлете още няколко парчета, които са били в контакт с плесенясалата част и след това може да консумирате остатъка.
Хранителна добавка срещу мухъл в хляба води до диабет
И ако все пак досега сте консумирали многократно хляб с плесен, не бива да изпадате в паника.
Защо мухълът върху хляба може да бъде опасен?
Всъщност е невъзможно да се определи как точно мухлясалият хляб може да повлияе на тялото ни. За някои хора това няма да доведе до проблем - спорите на мухъла просто ще се усвоят в стомаха. Някои видове плесени обаче могат да причинят проблеми с дишането и алергични реакции и в най-лошия случай да доведат до хранително отравяне. Затова в бъдеще не рискувайте здравето си, а си купете пресен хляб.
Между другото, хлябът не е единствената храна, която не бива да се яде след премахване на горния слой плесен. Това се отнася за всички меки храни: консерви и конфитюри, консервирани зеленчуци, меки плодове и варени меса.
Въпреки това, по-твърдите храни като салам, моркови, твърди сирена и други, могат да се консумират след премахване на видимите следи от плесен. Премахнете около 3-4 см от горния слой и една след това консумирайте продукта.