Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кредити в извънредно положение: Какво трябва да знаем

20 март 2020, 08:00 часа

Заради разпространението на коронавируса у нас и наложените мерки за сигурност в България, Европа и света, вече има съкращения и освободени от работа у нас. Това означава, че ще се появят съвсем скоро необслужени кредити, каза пред БНТ експертът Тихомир Тошев. В ситуация на "извънредно положение", в каквато се намира България от 13 март, какво се случва с личните ни финанси и обслужването на кредитите? Вижте съветите на специалиста.

Съвет номер 1 за всички потребители

Основно правило на личните финанси при наличие на кредит - да имаш поне 4 събрани вноски по кредита напред. Ако ги нямаш, тогава реагираш според ситуацията.

Хората, които могат да обслужват кредитите си да го направят, другите – веднага да се свържат с банката си, да обяснят затрудненията си, за да намерят подходящ вариант за решаването на проблема.

Решено: Не се спират сметките за ток, вода, парно, телефони и интернет заради коронавируса

Няма да се налагат запори

В т.нар. Закон за извъредното положение ще бъде гласувано на второ четене днес да не се налагат запори за нередовни платци. Това обаче не означава, че няма да се наложи да върнете, това, което дължите, то просто ще бъде отложено във времето.

"Кредитната ваканция" представлява - за определен срок – 1,2,3 до 6 месеца, да не изплащат вноски и лихви за забавянето. Хората няма да бъдат търсени или съобщавани като лоши платци в Регистъра.

Вноските ви ще бъдат увеличени, затова предоговорете кредитите си

Неплатените вноски ще бъдат преразпределени върху останалите вноски до края на изплащане на кредита. Това означава, че след товао вноските ви ще бъдат увеличени.

Съветът ми е да се предоговорят кредитите за по-дълъг период, за да станат вноските поносими за изплащане, каза Тихомир Тошев.

За какво най-много да внимаваме – няма промяна в условията в момента там важи цялата тежест на закона, който ни защитава, но не трябва да бързаме да теглим кредит в "извънредно положение", без да се изчислили бъдещият риск - ще имаме ли работа, до кога и прочие.

Банките продължават да отпускат кредити, но ще са по-вниателни. Хората също трябва да са такива. Трябва да са наясно дали компанията им е стабилна.

Прогноза: Лихвите няма да растат, но търсенето намалява

Не очаквам лихвите по кредитите да нарастнат – не виждам такова настроение в банките.

Най-вероятно сериозно ще намалее търсенето на кредити сега.

Има ръст при храни и лекарства – този бизнес може да продължи да тегли кредити, но намаление очаквам във всички други направления на кредитите, каза Тошев.

За имотния пазар е рано да се каже дали ще има спад.

Бързото кредитиране

Рисковете при бързото кредитиране: много внимателно там, препоръча експертът. Минусите продължават да са най-много при бързите кредити. Те трябва да се ползват само в краен случай и да се връщат бързо.

Личните финанси

В момент на криза трябва да се откажем от всичко. Заплатата ни трябва да е насочена към погасяване на ток, парно, вода и осигуряване на храна.

Не забравяйте: Не вземайте решение в паника, за да не съжалявате после!

Още полезни новини:

СЗО: Прилики и разлики между коронавирус и грип

Как трябва да си миете ръцете (ВИДЕО)

 

Бременност, раждане и коронавирус, какво трябва да знаете

Колко могат да поскъпнат лекарствата и медицинските консумативи?

Коронавирус: Хигиена по време на пандемия

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес