Чаят от шипки е вкусен, леко сладък и оставя специфичен вкус след пиене. Лесен е за приготвяне и е богат на антиоксиданти, защитни свойства и помага в борбата със стареене на кожата. Хора, страдащи от определени неразположения, трябва да го избягват.
Преди да представим страничните ефекти, ето кои са основните ползи от шипковия чай.
Богат на антиоксиданти
Антиоксидантите са вещества, които предотвратяват увреждането на клетките, причинено от свободните радикали. Консумацията на храни и напитки, богати на антиоксиданти, може да предпази от сърдечни заболявания, рак и диабет тип 2.
Проучване на екстракт от няколко плода показа, че шипката е с най-високо антиоксидантно съдържание сред всички. По-конкретно, установено е съдържание на високи нива на полифеноли, каротеноиди, витамини С и Е, всички от които имат мощни антиоксидантни свойства.
Количеството на тези антиоксиданти в шипката може да варира според вида на растението, период на прибиране на реколтата и надморската височина, на която е отглеждано. С най-високи нива на антиоксиданти са растенията с най-висока надморска височина. Сушените шипки съдържат по-ниски антиоксидантни нива.
Подсилва имунната система
Шипката е с доказано най-високо съдържание на витамин С сред всички плодове и зеленчуци. Витамин С играе изключително важна роля в имунната система:
* стимулира производството на бели кръвни телца, наречени лимфоцити, които предпазват тялото ви от инфекции
* подобрява функцията на лимфоцитите
* съдейства за поддържане на защитна бариера на кожата срещу външните патогени.
Чаят, който укрепва имунитета, облекчава болката и ни кара отслабнем
Предпазва от сърдечни болести
Поради високата концентрация на антиоксиданти, шипковият чай е полезен за сърдечното здраве. Проучвания разкриват връзката между витамин С и рисковете от сърдечни болести.
Анализ на 13 изследвания установи, че добавяне на поне 500 мг витамин С на ден се свързва със сериозно понижаване на LDL “лошия” холестерол и триглицеридите в кръвта, два рискови фактора за сърдечни болести.Недостигът на витамин С е свързан с повишаване риска от смърт от сърдечни заболявания.
Шипката е богата на флавоноиди, антиоксиданти, които намаляват кръвното налягане при хора с повишени нива и подобряват кръвообращението към сърцето.
6-седмично проучване върху 31 възрастни със затлъстяване показа, че тези, които консумират напитка с 40 г шипка на прах на ден, подобряват значително кръвното си налягане и нивата на холестерола.
Помага при отслабване
Шипката е богата на антикосидант наречен тилирозид, който е известен със свойството да гори мазнини.
Проучване от 12 седмици на 32 възрастни с наднормено тегло показа, че тези, които приемат по 100 мг шипков екстракт на ден, намаляват значително теглото си, както и коремните мазнини.
Намалява възпаленията и болката
Шипковият чай е с високо съдържание на съединения с противовъзпалителни ефекти, включително полифеноли и галактолипиди.
Галактолипидите са основните видове мазнини в клетъчните мембрани. Последни проучвания показват, че те притежават мощни противовъзпалителни свойства и потенциал за намаляване ставните болки.
Анализ на 3 проучвания показа, че добавки от шипка помагат за намаляване ставните болки при хора с остеопороза.
Проучване на 100 души с остеопороза разкри, че след 4-месечно приемане на 5 г екстракт от шипка на ден, болката намалява значително, а подвижността на бедрените стави се увеличава.
Предполага се, че шипковият екстракт помага при ревматоиден артрит, макар да липсват достатъчно доказателства за това.
Защо е важно да пием чай от шипка?
Кой НЕ трябва да пие шипков чай?
Не е доказано шипковият чай да причинява сериозни странични ефекти при повечето здрави възрастни. И все пак, някои хора трябва да избягват чай от шипка.
Ето част от евентуалните странични ефекти на шипковия чай:
* диария
* умора
* главоболие
* киселини в стомаха
* гадене и повръщане
* стомашни болки
* проблеми със съня.
Добавки от шипка може да увеличат риска от поява на камъни в бъбреците.
Високи дози от шипков екстракт може да доведе до опасни кръвни съсиреци, наречени дълбока венозна тромбоза.
Бъдете внимателни с пиенето на шипков чай, ако имате:
* глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит
* хемохроматоза
* сърповидно-клетъчната анемия
* таласемия
Големи количества от витамин С могат да окажат влияние върху лекарствата за разреждане на кръвта. Бъдете внимателни, ако приемате такива лекарства.
Ако в момента приемате литий, лекарство, използвано за лечение на психични разстройства, препоръчва се да избягвате чай от шипка, тъй като неговият диуретичен ефект може да повиши концентрацията на литий в тялото ви, причинявайки сериозен страничен ефект.