Ако имате бъбречно заболяване, важно е да наблюдавате приема на натрий, калий и фосфор. Храните, които съдържат големи количества, включват кола, кафяв ориз, банани, преработено месо и сушени плодове.
Вашите бъбреци изпълняват много важни функции, включително:
- филтриране на кръвта ви
- премахване на отпадъците чрез урината
- произвеждащи хормони
- балансиращи минерали
- поддържане на баланса на течностите
Когато бъбреците ви се повредят и не могат да функционират правилно, течността може да се натрупа в тялото ви и отпадъците могат да се натрупат в кръвта ви.
Следването на щадяща бъбреците диета и избягването или ограничаването на определени храни може да помогне за намаляване на натрупването на отпадъчни продукти в кръвта ви, да подобри бъбречната ви функция и да предотврати по-нататъшно увреждане.
Как се приготвят свински бъбреци, за да са меки и вкусни?
Диабетът се счита за един от най-големите фактори за увеличаване на риска от развитие на бъбречно заболяване. С течение на времето високата кръвна захар може да увреди кръвоносните съдове в бъбреците. В резултат на това бъбреците могат да се увредят и да не изпълняват необходимите телесни функции толкова ефективно. Вашите бъбреци премахват отпадъците и излишните течности от тялото ви; когато се повредят, тези отпадъци могат да се натрупат и в крайна сметка да навредят на други органи в тялото ви. Това е известно още като диабетно бъбречно заболяване.
Ако живеете с хронично бъбречно заболяване и диабет, правилното хранене и при двете състояния може да бъде предизвикателство, тъй като всяко състояние има препоръчителни храни, които да ограничите. Като цяло обаче трябва да избягвате следните храни, за да сведете до минимум риска от всякакви усложнения:
Храни с високо съдържание на натрий
Натрият е минерал, който контролира баланса на течностите и поддържа правилно кръвно налягане и обем. Основният източник на натрий във вашата диета е трапезната сол. Въпреки че натрият е основен минерал, консумацията на твърде много от него може да доведе до натрупване на излишък от течности в тялото ви, което също е известно като оток. Важно е да наблюдавате етикетите на храните, когато се опитвате да намалите приема на натрий. Хранителните продукти с повече от 400 мг натрий се считат за богати на натрий.
Твърде много протеини
Яденето на здравословен протеин е важна част от вашата диета. Здравословните протеини включват месо, риба, пиле, яйца и мляко. Има и здравословни растителни източници на протеини, включително боб, леща, ядки и семена. Въпреки че консумацията на постни, здравословни протеини е от ключово значение за правилното хранене, важно е да не се консумират храни, богати на протеини, в излишък, тъй като това може да бъде допълнителна тежест за бъбреците. Консумирането на твърде много протеин може да накара тялото ви да го отдели чрез урината; високите нива на протеин в урината всъщност могат да допринесат за по-бързо намаляване на бъбречната функция.
Някои билкови добавки и витамини
Важно е да се консултирате с Вашия лекар, преди да приемате добавки, особено ако живеете с хронично заболяване. Изненадващо за повечето, не се препоръчва да приемате някои видове билкови добавки и витамини, ако живеете с диабетно бъбречно заболяване. Някои билкови добавки и витамини всъщност могат да причинят допълнително увреждане на бъбреците ви. Билковите добавки, които вашият доставчик на здравни услуги може да препоръча да избягвате, включват корен от магданоз, астрагал, креатин, корен от женско биле и коприва, но има много повече.
Лекар: Приемат на тези два витамина едновременно води до съсирване на кръвта
Ето и някои храни, които трябва да се опитате да ограничите или избягвате при бъбречна диета.
1. Тъмна сода
В допълнение към калориите и захарта, които газираните напитки осигуряват, те съдържат добавки, които съдържат фосфор, особено тъмните газирани напитки.
Много производители на храни и напитки добавят фосфор по време на обработката, за да подобрят вкуса, да удължат срока на годност и да предотвратят обезцветяването. Вашето тяло абсорбира този добавен фосфор повече от естествения, животински или растителен фосфор.
За разлика от естествения фосфор, фосфорът под формата на добавки не е свързан с протеина. По-скоро се намира под формата на сол и се усвоява силно от чревния тракт.
Допълнителният фосфор обикновено може да бъде намерен в списъка на съставките на продукта. От производителите на храни обаче не се изисква да посочват точното количество добавен фосфор върху етикета.
2. Авокадо
Авокадото често се рекламира заради многобройните си хранителни качества, включително полезни за сърцето мазнини, фибри и антиоксиданти.
Докато авокадото обикновено е здравословно допълнение към диетата, то се счита за една от храните с високо съдържание на калий, които трябва да се избягват при бъбречно заболяване.
Като намалят размера на порцията до една четвърт от авокадото, хората с бъбречни заболявания все още могат да включат тази храна в диетите си, като същевременно ограничат калия, ако е необходимо.
Авокадото, включително гуакамоле, трябва да се ограничава или избягва при бъбречна диета, ако ви е казано да наблюдавате приема на калий.
3. Консервирани храни
Консервираните храни като супи, зеленчуци и боб често се купуват поради ниската им цена и удобство.
Повечето консервирани храни обаче съдържат големи количества натрий, тъй като солта се добавя като консервант, за да се увеличи срокът на годност.
Как белтъкът в яйцата влияе на бъбреците?
Поради количеството на натрий, намерено в консервите, често се препоръчва хората с бъбречни заболявания да избягват или ограничават консумацията им.
Изборът на разновидности с по-ниско съдържание на натрий или такива с надпис „без добавена сол“ обикновено е най-добрият.
4. Пълнозърнест хляб
Изборът на правилния хляб може да бъде объркващ за хора с бъбречно заболяване. За здрави хора обикновено се препоръчва пълнозърнест хляб вместо хляб от рафинирано бяло брашно.
Пълнозърнестият хляб може да е по-хранителен, най-вече поради по-високото си съдържание на фибри. Въпреки това, белият хляб обикновено се препоръчва пред пълнозърнестите сортове пшеница за хора с бъбречно заболяване.
Това се дължи на съдържанието на фосфор и калий. Колкото повече трици и пълнозърнести храни има в хляба, толкова по-високо е съдържанието на фосфор и калий.
Яденето на една филийка пълнозърнест хляб вместо две може да помогне за намаляване на приема на калий и фосфор, без да се отказвате напълно от пълнозърнестия хляб.
Имайте предвид, че повечето хляб и хлебни продукти, независимо дали са бели или пълнозърнести, също съдържат относително големи количества натрий.
Лекар: Пийте по чаша от тази напитка всеки ден, тя предпазва бъбреците от камъни, здравен съвет за деня
Най-добре е да сравните етикетите за хранителни стойности на различните видове хляб, да изберете опция с по-ниско съдържание на натрий, ако е възможно, и да наблюдавате размера на порциите си.
Хората с хронична бъбречна недостатъчност трябва да работят за намаляване на количеството калий, което консумират. Също така е от съществено значение за тях да минават редовни прегледи при лекар, за да се следи бъбречната им функция.
В допълнение към работата с лекар, може да помогне да се срещнете с диетолог, който може да помогне на човек да разбере етикетите за хранителните стойности, да намали размера на порциите и да планира хранене.