Докато превенцията и контролът на някои заболявания са в собствените ни ръце и зависят изцяло от начина ни на живот и профилактиката, други са извън контрола ни, тъй като се предават по наследство и не само собствените ни усилия и грижа за здравето, но дори медицината не е в състояние да ги предотврати.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Наследствените заболявания са тема, която заслужава да бъде опозната, тъй като познаването на предразположеността ни към дадени заболявания, ще улесни ранната диагностиката и лечението, както и ще ни помогне да предприемем своевременни мерки за превенция и възможно забавяне на развитието на заболяването по наследство, с което ще подобрим качеството на живот и ще си спечелим повече години без здравословни проблеми.
Ако например сме запознати, че много от костните заболявания се предават по наследство, ще предприемем ранни грижи още преди зряла възраст за състоянието на костите и ставите, балнеопрофилактика, режим на хранене, богат на калций и витамин Д, които са от ключово значение за костната система, прием на добавки за нея, за да съхраним костите си здрави до възможно най-късна възраст.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Наследствени заболявания – кои са те?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Изброяването на всички наследствени заболявания е дълга тема, която не бихме могли най-пълно да обхванем, но си струва да бъдат отбелязани едни от най-разпространените и засягащи най-голяма част от населението наследствени заболявания. Някои от тях не зависят от пола, а други са наследствени болести по майчина линия – предават се от майката на детето. Сред наследствените заболявания са:
10 генетични заболявания, които дъщерята наследява от майката
- Хипертония
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Ако в семейството ви има страдащи от хипертония, най-вероятно високото кръвно налягане ще бъде проблем и за вас. И тъй като често то може да остане недиагностицирано, преди да ви порази инсулт или да доведе до други усложнения, системното измерване на налягането, когато сте предразположени към хипертония, ще помогне за ранна диагностика и предприемане на ранно лечение – контрол чрез медикаменти и промяна на начина на живот, с което е съвсем реална възможността да избегнете усложненията.
- Сърдечно-съдови заболявания
Някои, но далеч не всички, сърдечно-съдови заболявания се предават по наследство. Ако имате кръвни роднини с проблеми със сърдечно-съдовата система, добре е вашият лекар да бъде информират за този факт.
- Диабет
Някои типове диабет се предават по наследство. Ако сред родителите ви има диабетик, имайте предвид, че сте застрашени от развитие на диабет, следете състоянието си, информирайте лекаря си и се доверете на профилактика.
- Заболявания на щитовидната жлеза
Ако ви диагностицират със заболяване на щитовидната жлеза като хиперфункция или тириодит на Хашимото, сред първите въпроси, които ще чуете от лекаря си, е този дали има в семейството ви болни от това заболяване. Този въпрос на специалистите е достатъчно показателен, че Базедовата болест например се предава по наследство.
- Астма
- Рак
Има онкологични заболявания, които поразяват цели фамилии. Ракът на дебелото черво например е сред тях, като предаването му от баща на син се наблюдава често. Положителното в случая, ако изобщо можем да говорим за позитиви, е, че ако член или членове от семейството са починали от рак на дебелото черво и знаете, че се предава по наследство, няма да пропуснете важните специализирани изследвания и дори да се разболеете, ще имате шанс за пълно излекуване, защото ще може да се диагностицира рано заболяването.
По същият начин стоят нещата и с рака на гърдата при дамите, който е сред наследствените болести по майчина линия. Смята се, че около 10% от всички случаи на рак на гърдата са наследствени, често причинени от наследствена мутация в гените. Кои са другите наследствени болести по майчина линия, които е важно да знаете?
Как да разберем дали имаме наследствени болести и дали ще живеем дълго
Наследствени болести по майчина линия
Въпреки че повечето наследствени гени се предават и от двамата родители, някои наследствени заболявания са пряко свързани с майката.
1. Рак на яйчниците
Подобно на рака на гърдата, процент от всички диагностицирани са получили това заболяване в наследство от майка си.
2. Митохондриални заболявания, които могат да засегнат почти всеки орган на тялото, както и да имат ефект върху други заболявания. Такива са например болест на Алцхаймер, мускулна дистрофия, диабет.
3. Очни заболявания
Тук не визираме всички възможни проблеми с очите, а конкретни – цветната слепота, която се наследява от майката, както и късогледството. Ако майка ви е имала късогледство в ранна възраст, има вероятност да имате слабо зрение и повишен риск от амблиопия.
4. Метаболитни разстройства
Доказано е, че метаболизмът се наследява от майката, тоест потенциалът ви за напълняване, както и темпото, с което сваляте килограми, са наследени от майка ви.
5. Остеопороза
Това заболяване засяга предимно дамите, като предразположеността към него се предава от майка на дъщеря.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.