Човешкият черен дроб е един от най-важните органи, който изпълнява около 30 биохимични функции. Черният дроб е уникален с това, че е способен да се самопочиства. Въпреки това поради редица причини този орган някой път е затруднен, така че мнозина прибягват до пречистване.
Причини за чернодробно заболяване
Основната причина за чернодробно заболяване е консумацията на алкохолни напитки. Етиловият алкохол унищожава клетките на органите, които са отговорни за синтеза на протеини, трансформацията на въглехидрати и отстраняването на ендогенни компоненти. Поради това черният дроб се увеличава по размер и след това се появява хронично възпаление.
Вярно е, че чернодробните заболявания могат да възникнат поради токсични отравяния и лекарства. Лошото хранене също оказва влияние: особено вредно е преяждането, мазните и сладки храни, бързото хранене. Други причини са метаболитни нарушения, затлъстяване и вирусни заболявания. Влияе върху функционирането на важен орган и заседналия начин на живот.
Ако имате кожни проблеми, гадене, постоянни киселини и оригване, запек, горчивина в устата, метеоризъм, тогава трябва да се консултирате с лекар и да помислите за прочистване на черния дроб.
Как да прочистим черния дроб?
Ако черният ви дроб не е сериозно увреден и искате да се отървете от токсините и да се почувствате по-леки, тогава най-простото нещо, което можете да направите, е да преминете към малки и балансирани хранения.
Ето как да разберем дали е здрав черният ни дроб
Още: Има ли разлика между маслиново масло и зехтин - как да ги разпознаваме?
Правилното хранене
На първо място трябва да изключите от диетата си пържени, силно осолени, пикантни и пушени храни, консерви, силни месни бульони и да добавите повече зеленчуци и плодове, млечни продукти, но нискомаслени. Те ще подпомогнат изтичането на жлъчката.
Лимонът и сокът от него често се използват за прочистване на черния дроб, но няма научни доказателства в подкрепа на ползите от него. Много хора използват 100 ml растително масло наведнъж, което също не е правилно. Така само ще получите излишни мазнини. Най-добре е тези продукти да се добавят на дози. Но можете спокойно да включите в диетата си мазна риба, която е богата на омега-3. Идеално е да го приготвите на пара, задушите или печете. Мастните киселини намаляват възпалението в черния дроб.
Най-важното е да се вземе предвид съотношението на протеини, мазнини и въглехидрати, докато животинските мазнини трябва да бъдат заменени с растителни, както и да се яде на малки порции и да се избягва гладуването.
Пречистване на черния дроб с естествени средства - продукти с холеретичен ефект:
- зеленчуци: тиквички, всички видове зеле, тиква, аспержи, домати;
- подправки: копър, спанак, кориандър, магданоз;
- цитрусови плодове: грейпфрути, портокали, лимони;
- плодове: ябълки, банани, ягоди, смокини;
- зърнени култури: трици, овесени ядки;
- растително масло: слънчогледово, ленено, маслиново, царевично;
- ферментирали млечни продукти: сирене, извара, кисело мляко, сметана;
- други: варено месо, твърдо сварени яйца.
Вода с лимон.
За да прочистите черния дроб, трябва да приемате и достатъчно течности. Препоръчително е да пиете най-малко два литра питейна вода на ден.
От традиционната медицина зелените чайове и тинктури ще помогнат. Предимството на билките е, че не предизвикват пристрастяване. Можете да пиете охладени инфузии дори на празен стомах.
Билкови чайове, които имат холеретичен ефект:
- жълт кантарион;
- ментови листа;
- плодове от бял трън;
- цветя от безсмъртниче;
- корен от берберис;
- листа от бреза;
- плодове от шипка.
Ето това е най-полезната храна за черния дроб
Зеленчуковите сокове (моркови, цвекло и краставици) също ще имат благоприятен ефект върху черния дроб. Могат да се смесват или да се пият отделно. Ще бъде достатъчно да пиете половин чаша 2-3 пъти на ден в продължение на 1-2 седмици.
Водни процедури
За да премахнете токсините от тялото, не забравяйте за баня или сауна. Чрез обилното изпотяване се изхвърлят токсините и порите се почистват добре. По този начин все още можете да подкрепите имунната си система и да загреете тялото си.
Физическа дейност
Заседналият начин на живот провокира стагнация на жлъчката, така че е важно да спортувате и да бъдете физически активни. Силовите тренировки трябва да бъдат изключени, но кардиото ще бъде особено полезно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.