Първо, когато лежите на лявата си страна, лимфната система по-добре отстранява токсините, защото движението се извършва по лявата страна.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Второ, за сърцето е по-лесно да прокарва кръв през тялото, защото аортата - главната артерия - се извива наляво.
На трето място, храносмилането се подобрява, защото киселината от стомаха не навлиза в хранопровода, тъй като изходът е от дясната страна, а това помага за киселинния рефлукс.
Съществува и четвърта причина, която е свързана с човешката анатомия. Стомахът и панкреасът се намират от лявата страна. Когато лежим на дясната страна, стомахът притиска панкреаса, като пречи на работата му.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
И накрая, петата причина. Тя е в помощ на далака. Този орган също се намира от лявата страна и като филтрира кръвта, му е по-лесно да отстранява натрупаните отпадъци от тялото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За човек, който е далеч от медицината, аргументите изглеждат сериозни.
Но наистина ли е необходимо да се насилвате да контролирате внимателно правилното положение на тялото през нощта? Отговори дават най-известният телевизионен лекар Елена Малишева и колегата ѝ кардиологът Герман Ганделман.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
- Ако искате да спите на същата страна, на която сте заспали, трябва да сте приковани към леглото", казва Херман Ганделман. - Когато спите, променяте позата си и няма значение от коя страна сте заспали.
- Защото тялото се страхува, че ще образувате пролежавания, и затова се върти насам-натам - обяснява Елена Малишева. - Това е нормална физиология.
- Сблъсквала съм се със ситуация, в която пациент след инфаркт казва, че не може да спи на лявата страна, а само на дясната. Това е глупост! - продължава Герман Шайевич.
Нека да обобщим точка по точка:
- Лимфната система и работата на сърцето;
Тялото ни е организирано по такъв начин, че в гръдния кош има рамка от ребра. Без значение на коя страна лежите, органите няма да бъдат притиснати. Аортата е еластичен съд и независимо от това накъде се огъва, кръвта ще тече през нея. А ако искате да подобрите лимфния дренаж, спете на главата си, това ще е по-полезно. Но сериозно: лимфната система е активна система, която е проектирана да функционира независимо от положението на тялото
Коя е най-правилната поза за сън?
- Стомах
Стомахът има сфинктер, който предотвратява изтласкването на съдържанието му в хранопровода. Следователно, при условие че нямате никакви стомашно-чревни заболявания, положението на тялото не може да повлияе на работата на стомашно-чревния тракт.
Що се отнася до факта, че стомахът може да притиска панкреаса и да пречи на работата му, отговорът е по-горе. Природата е помислила за всичко.
- Далакът
Той изобщо не филтрира кръвта, а е гробище на червени кръвни телца. И освобождава нови по време на физическа активност, а не по време на сън.
Извод - спете на страната, на която ви е удобно.
Всъщност няма правила за това как да спите. Струва си обаче да запомните, че ако спите с лице във възглавницата - ще се сдобиете с преждевременни бръчки и гънки. Затова се опитайте да се контролирате и да спите предимно по гръб. Също така спазвайте режима на сън, така че той да е пълноценен. Активното възстановяване на организма се случва във фазата на дълбокия сън от 23:00 до 1:00 ч.
Редовният цикъл на съня нормализира всички останали процеси в тялото ни. Според медицинските специалисти точно в този случай режимът е по-важен от продължителността на съня.