Възможно е да посегнете към добавката с цинк, за да предотвратите или лекувате хранителен дефицит или за да насърчите определен здравословен ефект. Но тъй като има толкова много информация за ползите от цинка, може да е трудно да разберете какво всъщност може да ви предложи това хранително вещество и какви ефекти може да окаже върху здравето ви. Цинкът е минерал, който се свързва главно с повишаването на имунитета и борбата с простудните заболявания, но има и други причини хората да добавят цинк.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Внимавайте с цинка – ето кога може да стане опасен
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЦИНКЪТ?
Цинкът е микроелемент. Това означава, че човешкият организъм се нуждае само от малко количество, за да функционира. Тъй като не се произвежда и не се съхранява от организма, той се счита за основен минерал. Трябва да си го набавяте редовно чрез храната или хранителни добавки, за да поддържате зависимите от цинка процеси в организма. Проучване сочи, че възрастните се нуждаят от 8 до 11 милиграма цинк на ден. Възможно е да се нуждаете от повече или по-малко в зависимост от възрастта и пола ви, както и ако сте бременна или кърмите. Въпреки че се нуждаете само от малко количество цинк, недостигът на цинк е доста често срещан. Според проучване от 2012 г. около 17% от населението на света е изложено на риск от недостиг на цинк. Рискът е още по-висок сред по-възрастните хора, тъй като те обикновено не получават достатъчно цинк от храната си и може да имат проблеми с усвояването му.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Цинк – всичко, което трябва да знаем за него
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
ИЗТОЧНИЦИ НА ЦИНК
Можете да си набавите този важен хранителен елемент, като консумирате повече от тези храни: стриди, говеждо месо, пилешко месо, тофу, свински котлети, леща, тиквени семки, овес, нискомаслено кисело мляко и някои видове гъби. В един идеален свят бихте могли да задоволите 100 процента от хранителните си нужди чрез балансирана диета. Но когато е трудно да си набавите хранителни вещества само от храната, добавките могат да ви помогнат. Животинските продукти съдържат най-големи количества цинк. Не само това, но цинкът от животински храни се усвоява по-лесно от организма, отколкото цинкът от растителни източници. Веганите и вегетарианците могат да си набавят цинк от някои растителни храни и добавки. Препоръчително е да се консумират храните с цинк заедно с източник на протеини, за да се подобри усвояването им.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
БЕЗОПАСЕН ЛИ Е ЦИНКЪТ?
Цинкът, който получавате с храната, се счита за безопасен. Добавките с цинк обикновено се понасят добре, но приемането на твърде много цинк може да има неблагоприятни ефекти. Цинкът има толкова много ползи за здравето, но приемането на твърде много цинк може да доведе до токсичност. Симптомите на цинкова токсичност могат да включват: гадене, повръщане, болки в стомаха, диария, недостиг на мед. Ако сте болни, може да не искате да се зареждате с цинкови сиропи и таблетки за смучене. Тези продукти, особено таблетките за смучене и спрейовете за нос, могат да имат странични ефекти като гадене, лош вкус в устата и временна или постоянна загуба на обоняние. Добавките с цинк могат да взаимодействат и с други лекарства, като например антибиотици. Ако в момента приемате някакви лекарства или имате здравословно състояние, задължително се консултирайте с лекаря си, преди да приемете цинкова добавка. Цинковите добавки могат да взаимодействат и с други добавки, които приемате. Винаги говорете с вашия лекар или диетолог за всички добавки, които приемате, и за тези, които искате да добавите. Това може да ви помогне да избегнете негативни ефекти върху здравето.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.