Действителният стоицизъм, древна философия, датираща от 300 г. пр. н. е., не е за игнориране на чувствата, а за преформулирането им: По същество стоиците мислят като контрол; т.е. промяна на това, което можем да контролираме, и приемане на това, което не можем.
Днес тези древни принципи могат да се използват като инструменти за лично и професионално развитие, система на мислене, наричана Модерен стоицизъм. Въпреки че може да не сте запознати с имената на най-известните пионери стоици като Марк Аврелий или Епиктет.
Логично е, че училище по философия, което се харесва на бивши президенти, технологичен ръководител, рапър и спортист, може да има какво да предложи на всички нас. Ето седем урока, които можем да научим от стоицизма и как можем да включим стоическите принципи в собствения си живот за по-добра перспектива, по-стабилни емоции и по-малко стрес.
Приемете това, което не можете да контролирате.
Едно от най-често срещаните неща, които децата казват е „Това не е честно!“ Дори преди да разберат напълно какво всъщност означава „справедливо“, те знаят, че не го харесват. Докато станем възрастни, сме научили, че всъщност животът често е несправедлив. Стоицизмът ни учи да приемем тази нещастна истина, вместо да се борим срещу нея, което може да ни остави твърде изтощени и разсеяни, за да се заемем с нещата, които всъщност можем да променим.
Когато станете добър в дефинирането на това, което е извън сферата на вашия контрол, не губите толкова много енергия, опитвайки се да се борите с това, което е несправедливо, и животът се чувства значително по-малко стресиращ. Има много неща в живота, които не можем да контролираме - времето, световните събития, задръстванията и мислите и действията на хората около нас, за да назовем само няколко. Опитът да го направиш само води до повече неудовлетвореност, така че според стоиците най-мъдрият път е да спреш да опитваш. Стоиците вярват, че след като приемем, че животът ще бъде труден и разочароващ, можем да водим по-балансиран живот, който ни позволява да разпознаем както силните страни, така и ограниченията.
Излезте от бинарното мислене
Стоиците бяха скептични към идеята, че повечето неща в живота са или добри, или лоши. Когато се стремите да бъдете „добри“, вие излизате от този вид черно-бяло мислене. Това създава пространство за по-полезен, балансиран глас“ Може да изпитвате угризения на съвестта, защото сте предали проект със закъснение или сте разочаровали приятел, но възприемането на стоическия подход означава да си напомните, че този един инцидент не определя кой сте; човешко същество, което дава всичко от себе си. Когато преформулирате ситуациите по този начин, се чувствате по-малко стресирани, защото залозите за всичко са по-ниски. Вие разбирате, че можете да правите грешки и пак да бъдете добър човек, или алтернативно, да сте добри в едно нещо и да се нуждаете от подобрение в други.
Японска философия: 9 мъдри закона, които ще ви научат да живеете в щастие и хармония
Това има смисъл на теория, но може да е трудно да се приложи на практика. Помислете за ситуация, в която сте получили много положителни отзиви заедно с една единствена критика. Колко лесно е да игнорирате похвалите и вместо това да насочите лазерния си фокус към този един отрицателен коментар? Да се научите как да предпазите едната страна от засенчване на другата е важна практика за здравословно човешко развитие.
Бъдете скептични към собствените си мисли
Възприятието не винаги е реалност. Този принцип на стоицизма ни кара да оспорим дали нашите мисли са обективно верни. Ние си казваме много неща в течение на един ден, много от които не са верни или полезни. Това може да звучи като „Никога няма да срещна някого“ или Свърших ужасна работа на срещата си и сега екипът ми ме мрази. Когато приемем тези мисли за истина, ние се ограничаваме и се чувстваме стресирани и нещастни.
Мозъчни игри: 8 философски пъзела и парадокси
Запишете го и след това действайте според него
Стоицизмът насърчава превръщането на думите в работа. Това може да означава водене на дневник, за да се насърчи размисъл и след това действие, или дори създаване на активен списък със задачи. Като терапевт винаги насърчавам клиентите да си водят бележки, защото проучванията потвърждават, че това ги насърчава да запомнят и да направят значима промяна. Придобиването на навика да записвате всичко, което се чувства центриращо, вдъхновяващо или полезно, ще ви накара да актуализирате тези мисли .