Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как телефоните ни влияят физически?

24 януари 2024, 17:33 часа

В началото на годината пациент посещава физиотерапевта Тереза Марко, оплаквайки се от болки във врата. Той започва срещата, както обикновено, задавайки поредица от въпроси за нейния начин на живот, навици и поза. Веднага установяват вероятния виновник: мобилният телефон на жената, разказва The Guardian.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Жената, чието име специалистът отказа да назове, казва, че обикновено поставя телефона или таблета си в скута и гледа надолу, докато го използва. „Това причинява голямо напрежение на врата, защото си много, много огънат напред“, казва Марко.

Физиотерапевтът казва, че често разговаря с пациенти за това как държат телефоните си. „Не мисля, че хората в крайна сметка идват на физиотерапия, защото осъзнават, че мобилният им телефон е проблем“, казва Марко. Въпреки че вредите за психичното здраве, свързани с използването на смартфони, са много обсъждани, физическите ефекти също могат да бъдат значителни. Понякога е възможно да се случи нараняване или дори смърт, но хроничните проблеми са много по-чести, особено в горната част на тялото. Тази година проучване използва болнични данни, за да изчисли, че между 2011 г. и 2019 г. нараняванията на ръцете и китките, дължащи се на използване на мобилни телефони, почти са се удвоили до около 7300 годишно.

Още: Кога е правилно да зареждаме телефона си?

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Неподозирани последици

Проучване разказва историята на тийнейджър, който отива в болница с главоболие и световъртеж. Ядрено-магнитния резонанс показа, че шията й е извита. Лекарите подозират, че използването на телефона е оказало влияние поне отчасти и инструктираха жената да ограничи използването му до два часа на ден.

Експертите казват, че повечето от проблемите възникват, когато хората държат тялото си в неестествена поза за дълъг период от време. Когато използват смартфон, потребителите често държат главата си под ъгъл, което води до напрягане на мускулите. Друг проблем е, че хората често държат лактите си във V-образна форма, докато използват смартфон, каза Брандън Донъли, хирург в Ню Орлиънс, който се фокусира върху горните крайници. Разтягането на този нерв, може да доведе до изтръпване на безименния пръст.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Хора от всички възрасти могат да развият проблеми, свързани с ръцете. Например интензивното държане на телефона може да доведе до болка в дланите, както и дори разкъсване на сухожилие. А при по-възрастни пациенти продължителното държане може да влоши артрита, разказва още изданието.

Още: 5 неща, които правите с телефона си, подсказват, че сте пристрастен към него

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Най-надеждното решение за тези заболявания е хората да не използват телефоните си, но повечето експерти са единодушни, че това не е реалистично. „Най-доброто, което можем да направим, е да ги уведомим за рисковете, за да могат да променят поведението си“, каза Гуансеоб Шин, който е изследовател по ергономия в Националния институт за наука и технологии в Улсан в Южна Корея.

Една от най-големите промени, които Шин би искал да види, е хората да спрат да използват телефоните си, докато вървят – навик, който увеличава риска от блъскане от кола или в друг човек. „Имате по-малко от секунда, за да спрете и да избегнете сблъсък“, казва той. И според проучването на болничните данни от 2023 г. паданията обвързани с мобилни телефони са почти една трета от всички наранявания.

Ходенето, докато използвате телефон, ви кара да гледате надолу, което натоварва не само врата, но и гърба.

Възможни решения

Важно е да се избегнете престоя в една и съща позиция твърде дълго. Говорене вместо писане също може да бъде добра алтернатива.

Най-въздействащата промяна за врата ви е да вдигнете телефона до нивото на очите. „Ако ще сте постоянно на телефона си, трябва да гледате директно в него“, казва Джереми Джеймс, ортопедичен хирург в Луизиана. „По този начин вратът ви може да остане в неутрална позиция.“

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес