Сурвакането е стар обичай. Той се предавал през поколенията по традиционен български начини и се изпълнява и днес в първи януари на новата година.
Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Какво е сурвачка
Сурвакането се извършва с дрянова клонка, украсена пищно. Приема се, че сурвачката е измислена от прабългарите. За създаването й предците ни използвали дрянова клонка. Приемало се, че дрянът е свещено дърво. Така народът ни и днес вярва, че сурвачките имат своята магическа сила. Те носят не само здраве, но и предпазват от беди, даряват дълголетие на този, който е сурвакан.
Сурвакането като традиция
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Сурвакането със сурвачка е традиционен обичай в България. Изпълнява в първия ден на всяка нова година. Сурвака се с украсена дрянова клонка, наричана сурвачка. Приема се, че сурвачката произхожда от прабългарските народи. За хората от отново време, дрянът бил свещено и магическо дърво. Народът ни вярвал, че сурвачката има вълшебна сила. Та дарява сурвакания със здраве и дълголетие, и го пази от беди.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Още: 5 неща, които трябва да знаете преди да закупите диамантен годежен пръстен
Как да си направим традиционна българска сурвачка?
Сурвачката се прави от хубава дрянова клонка. Колкото повече разклонения има по нея, толкова по-богато украсена ще е. Добре е да има и пъпки.
Страничните клонки на избраното дърво може да огънете под формата на “Ф“ буква. За да са стабилни и да останат в това положение, завържете ги с конопено въже към стъблото. Винаги може да си импровизирате и други форми, или повече кръгове. Излишните клонки се премахват и се започва с украсата.
Още: Малки породи кучета, които остават дребни
Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом
Събуждате се между 4 и 6 през нощта - лекар разкри какво означава това
Украса за сурвачка
За да украсите сурвачката, може да използвате вълна, конци в червено или разноцветни. Важно е такива да са от вълна или памук. Може да направите наниз с пуканки, шипки, сушени плодове, люти чушки, печени гевреци, тиквени семки и др. Някъде, дори закачат монети.
Какво символизира украсата по сурвачката?
- Вълна – това от край време е символ на началото у жената. Приема се, че гони зли сили и болести;
- Дрян – вярва се, че дарява дълголетие, здраве и мъдрост. Пъпките на дряновата клонка, са символ на жизненост и младост;
- Люта чушка – тя символизира мъжкото начало;
- Монети – слагат се за богатство и здравина;
- Пуканки, шипки, сушени плодове и др. – те са знак за изобилие и плодородие;
- Червен конец – той се поставя, против уроки и предпазва от болести;
Според предсказания и поверия, преди да е украсена клонката от дрян, важно е да престои една цяла нощ, под прозореца на дома или пред вратата. Така ще прогони злите сили и всички беди от този дом.
Когато отмине приключването на първи януари в новата година, сурвачката се оставя на скрито място, далеч от достъпа на хора. В някои краища на България вярват, че тя трябва да бъде пусната в течаща река на 6 януари, на връх Йордановден. Смята се, че така ще носи здраве, късмет и благополучие за цялото домочадие.
В други краища на страната ни, вярват, че сурвачката, която вече е изпълнила предназначението си трябва да бъде хвърлена на място, където не може да я достигне човешка ръка. Такива места са, покривът на къщата, високо дърво и т.н. Вярва се, че хвърлена на толкова високо ще пази домакинството цялата следваща година.