Сурвакането е стар обичай. Той се предавал през поколенията по традиционен български начини и се изпълнява и днес в първи януари на новата година.
Какво е сурвачка
Сурвакането се извършва с дрянова клонка, украсена пищно. Приема се, че сурвачката е измислена от прабългарите. За създаването й предците ни използвали дрянова клонка. Приемало се, че дрянът е свещено дърво. Така народът ни и днес вярва, че сурвачките имат своята магическа сила. Те носят не само здраве, но и предпазват от беди, даряват дълголетие на този, който е сурвакан.
Сурвакането като традиция
Сурвакането със сурвачка е традиционен обичай в България. Изпълнява в първия ден на всяка нова година. Сурвака се с украсена дрянова клонка, наричана сурвачка. Приема се, че сурвачката произхожда от прабългарските народи. За хората от отново време, дрянът бил свещено и магическо дърво. Народът ни вярвал, че сурвачката има вълшебна сила. Та дарява сурвакания със здраве и дълголетие, и го пази от беди.
Как да си направим традиционна българска сурвачка?
Сурвачката се прави от хубава дрянова клонка. Колкото повече разклонения има по нея, толкова по-богато украсена ще е. Добре е да има и пъпки.
Страничните клонки на избраното дърво може да огънете под формата на “Ф“ буква. За да са стабилни и да останат в това положение, завържете ги с конопено въже към стъблото. Винаги може да си импровизирате и други форми, или повече кръгове. Излишните клонки се премахват и се започва с украсата.
Събуждате се между 4 и 6 през нощта - лекар разкри какво означава това
Украса за сурвачка
За да украсите сурвачката, може да използвате вълна, конци в червено или разноцветни. Важно е такива да са от вълна или памук. Може да направите наниз с пуканки, шипки, сушени плодове, люти чушки, печени гевреци, тиквени семки и др. Някъде, дори закачат монети.
Какво символизира украсата по сурвачката?
- Вълна – това от край време е символ на началото у жената. Приема се, че гони зли сили и болести;
- Дрян – вярва се, че дарява дълголетие, здраве и мъдрост. Пъпките на дряновата клонка, са символ на жизненост и младост;
- Люта чушка – тя символизира мъжкото начало;
- Монети – слагат се за богатство и здравина;
- Пуканки, шипки, сушени плодове и др. – те са знак за изобилие и плодородие;
- Червен конец – той се поставя, против уроки и предпазва от болести;
Според предсказания и поверия, преди да е украсена клонката от дрян, важно е да престои една цяла нощ, под прозореца на дома или пред вратата. Така ще прогони злите сили и всички беди от този дом.
Когато отмине приключването на първи януари в новата година, сурвачката се оставя на скрито място, далеч от достъпа на хора. В някои краища на България вярват, че тя трябва да бъде пусната в течаща река на 6 януари, на връх Йордановден. Смята се, че така ще носи здраве, късмет и благополучие за цялото домочадие.
В други краища на страната ни, вярват, че сурвачката, която вече е изпълнила предназначението си трябва да бъде хвърлена на място, където не може да я достигне човешка ръка. Такива места са, покривът на къщата, високо дърво и т.н. Вярва се, че хвърлена на толкова високо ще пази домакинството цялата следваща година.