Жените могат да изпитват различни симптоми в периода на менопауза, понеже това е време на много физически промени - някои леки, а други по-обезпокоителни. Те варират от горещи вълни, промени в менструалния цикъл и вагинална сухота до дискомфорт, причинен от промени в нивата на хормоните, като стомашни болки, сърцебиене и главоболие.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Ето какво разказва д-р Итало Рашид.
Проблемите с храносмилането са сред хормоналните промени, които се наблюдават в тази фаза. Това е така, защото половите хормони, особено естрогените, оказват влиание на чревната микрофлора и функционирането на храносмилателната система. Поради тази причина при менопауза може да изпитате известен храносмилателни смущения като подуване на корема, чревен дискомфорт, газове, запек, диария, гадене.
Мерки за облекчаване на болки в корема по време на менопаузата
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Храносмилателните проблеми в менопаузата често водят до коремни болки. Те обикновено се причиняват от редица фактори, като консумация на твърде много млечни продукти, твърде много пържена храна, липса или просто недостиг на фибри в менюто ви. Провокират се още от липса на физически натоварвания, нарушения в съня и други навици в начина на живот, които трябва да бъдат регулирани.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
50 факта за менструацията, които и мъжете трябва да знаят
Ето шест стъпки за облекчаване на ежедневния дискомфорт.
1. Яжте достатъчно фибри. Те облекчават подуването и запека, като помагат за регулиране на движенията на червата. Включете богати на фибри храни като плодове, зеленчуци, киноа и овесени ядки във вашата диета.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
2. Избягвайте пържени и мазни храни. Те забавят храносмилането и могат да влошат проблемите с киселини в менопаузата.
3. Пийте много течности. Течностите помагат за разграждането на храната по време на храносмилането, което предотвратява запека. В допълнение, водата помага да се противодейства на киселините, възникващи при менопаузата.
4. Спете повече. Осигуряването на седем до осем часа сън може да помогне за облекчаване на киселините. Това регулира почивката и храносмилането. Дори спането на лявата страна помага за подобряване на храносмилането в менопаузата, тъй като позицията на лявата страна помага за освобождаването на киселина от хранопровода, увеличава слюноотделянето и контракциите на хранопровода. Това води до по-малко епизоди на рефлукс, отколкото дясната странична позиция. При това предотвратява издигането на стомашната киселина към устата, което влошава храносмилането и предизвиква киселини.
5. Правете упражнения. Проста физическа активност като ходене помага на тялото ви да премести газове през храносмилателната система. Следователно може да облекчи подуването и болките в стомаха.
6. Пробвайте холистична медицина. Билкови добавки от типа на мента, както и акупунктура помагат за храносмилането. Пиенето на чай от мента или джинджифил улеснява разграждането на храната в храносмилателния тракт.
Лекари обясниха защо някои жени имат тежка менструация и кога да потърсите помощ
Предупредителни знаци и симптоми, които не бива да пренебрегвате
Болките в корема по време на менопаузата поради храносмилателни проблеми може да бъдат облекчени с прости промени в стила на живот. Ала, ако не изчезнат, е необходима медицинска помощ. Особено в случай, че чувствате тревожни симптоми като:
- редовна и/или силна болка в корема;
- промени в навиците на червата;
- кървави изпражнения и изменения в честотата или цвета на изпражненията;
- неволна загуба на тегло;
- дискомфорт в гърдите;
- загуба на апетит или бързо усещане за ситост.
Болките в корема се появяват в периода на менопаузата поради храносмилателни проблеми. Има мерки, които облекчават тези неудобства. Тези мерки са насочени към изменения в стила ви на живот. Спазвайте здравословни навици като прием на достатъчно фибри, достатъчно сън, пиене на много течности, упражнения и други, които ще ви спомогнат да се облекчите. Въпреки това е важно да потърсите медицинска помощ, когато имате тревожни симптоми.
Внимание! Статията служи само за информация, без да предоставя медицински указания. По повдигнатите в нея въпросите винаги търсете медик-специалист!
---