Храни, които трябва да приемате всеки ден:
Ядки
Ядките са източник на протеини, съдържат магнезий и витамини от група В, както и витамини А и Е. За здраве е препоръчително да ядете шепа ядки на ден - 50 г са достатъчни.
Бадемите намаляват нивото на общия холестерол. Бразилският орех съдържа селен, който е признат за отличен антиоксидант. Лешниците намаляват риска от сърдечни заболявания, а орехите подобряват мозъчната функция.
Японски правила за здравословно хранене
Зелени зеленчуци и билки
Източник са на фибри, пектини, витамини и минерали, както и на хлорофил. Именно този пигмент придава зеления цвят на зеленчуците. Хлорофилът помага за премахване на токсините, повишава нивата на хемоглобина, а също така намалява възпалението, забавя стареенето на тялото и поддържа здравето на нервната система.
Спанак, маруля, краставици, аспержи, всички видове зеле - учените препоръчват да се ядат до 800 грама зелени зеленчуци на ден.
Горски плодове
Горските плодове са предимно антиоксиданти, както и фибри и куп витамини и минерали. Включвайки ги в ежедневната си диета, вие правите подарък на тялото.
За предпочитане е, разбира се, да се консумират пресни, като се добавят към зърнени храни, кисело мляко, плодови салати. Но са полезни и под формата на компоти.
8 съвета за здравословно хранене, когато вечеряте навън
Плодовете съдържат антоцианини, които намаляват възпалението и кверцетин, който забавя процеса на загуба на паметта.
Тези продукти помагат за бързо премахване на чувството на глад и не съдържат много калории. Особено полезно:
- къпините са източник на фолиева киселина и витамини от група В;
- боровинките са източник на манган, витамини С и Е;
- червените боровинки са източник на проантоцианидини, които спират развитието на бактерии, предпазват от микроби и вируси;
- малини, които се препоръчват за профилактика на диабет тип 2 и зрителни увреждания;
- ягодите са източник на йод, манган, калий, мед, магнезий, рибофлавин и дори омега-3.
Бобови растения
Бобът, грахът, лещата, нахутът, бобът мунг са с високо съдържание на растителни протеини, фибри и биологично активни растителни съединения, известни като фитоестрогени.
Бобовите растения са богати на витамини А, В, фолиева киселина, както и на минерали (калий, магнезий, желязо, фосфор, манган) и антиоксиданти. Редица изследвания показват, че фитоестрогените от бобови растения намаляват риска от развитие на рак на простатата с 20%.
Какво е здравословно хранене и защо по-често трябва да избираме здравословни храни?
Подправки
С тях всяко ястие става по-вкусно и ароматно. През Средновековието подправките са стрували колкото златото, а пиперът бил валута: най-богатите хора били наричани „торби с пипер“. Подправките имат различни свойства.
- Куркумата облекчава възпалението в чернодробните клетки, помага за пречистването на токсините.
- Джинджифилът има противовъзпалителен ефект. Препоръчва се да се консумира след тренировка, тъй като помага за успокояване на болките в мускулите. Джинджифилът също може да намали гаденето.
- Канелата съдържа фитохимикали, които ускоряват въглехидратния метаболизъм.
- Риганът съдържа тимол. Тази пикантна билка е призната за растението с най-висока антиоксидантна активност. В допълнение, риганът съдържа карвакрол, който има противогъбични, антибактериални и антипаразитни свойства.
- Розмаринът подобрява паметта и мозъчната функция.