Ние се потим, за да охладим тялото си, процес, наречен терморегулация. Хипоталамусът поддържа нормална телесна температура средно от 35,5 до 37 ° C и улавя сигнали от рецепторите на кожата и вътрешните органи: ако е студено, предизвиква треперене и вазоконстрикция, а ако е горещо, се включва механизмът на изпотяване. Кожата, покрита с изпотяване, охлажда повърхността на тялото и предпазва от прегряване при стрес, неблагоприятни външни условия, спорт и др.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
► А защо някои хора се потят много, дори когато не им е горещо?
Това може да се случи рефлекторно при емоционални преживявания, болка, гореща или пикантна храна, алкохол и редица химикали. Повишава изпотяването и при носене на тесни дрехи и обувки от синтетични материали, престой в задушни помещения с висока влажност и неправилен питеен режим. Всичко това е физиологична хиперхидроза, защитна функция на тялото от прегряване.
Нощно изпотяване - симптом на следния проблем
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
► Защо се потим, когато сме нервни? И как да се потите по-малко в такива ситуации?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Изпотяването при стрес е мигновена реакция на тялото на емоционални стимули, независимо дали става дума за вълнение, радост или страх. Такава пот може да се отделя по цялата повърхност на човешкото тяло, но максималната концентрация на потните жлези е концентрирана в лицето, дланите, краката и подмишниците. За разлика от редовното изпотяване, свързано например с горещо време, стресовото изпотяване настъпва много по-бързо.
За да се потите по-малко в такива ситуации, на първо място ще помогне компетентната превенция на стреса: автотренинг, дихателни упражнения, йога, плуване. Помощта на психолог или психотерапевт също ще помогне. И, разбира се, важна е личната хигиена и използването на продукти, които предпазват от изпотяване.
Как да се справим със силното потене
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
► Защо се потя много, когато спя?
Това се нарича нощна хиперхидроза. Може да е симптом на едно от заболяванията: треска, инфекция, хипогликемия при диабетици, хормонални нарушения, менопауза.
Но често нощното изпотяване се дължи на висока температура и лоша вентилация на стаята, синтетични пижами и спално бельо. Също така хората се потят много в съня си, ако преди това са консумирали алкохол, кафе, пикантни, пушени и много солени храни.
► Каква степен на изпотяване е нормална?
Здравият човек, дори в покой и при комфортна температура на околната среда, отделя около 500–700 ml пот на ден. При високо ниво на активност, стрес или топлина цифрата може да се повиши до 2-3 литра.
► Ако се потя повече от нормалното, ще навреди ли на тялото ми?
Ако цялото тяло се поти обилно, това може да е признак на едно от редица заболявания, най-често свързани с ендокринната система. Тази ситуация изисква среща със специалист за навременна диагностика. В допълнение, силното изпотяване може да доведе до дехидратация и дисбаланс на солта.
Признак на какво е многото пот по косата и тила – разберете сега
► Има ли правило колко често трябва да се отмива потта?
В идеалния случай, при прекомерно изпотяване трябва да вземете душ два пъти на ден - сутрин и вечер. В същото време е нежелателно да използвате сапун и кърпа всеки път: твърде интензивното миене уврежда естествения защитен механизъм на кожата.
► Казват, че спирането на потта е лошо. Това е вярно?
Не точно. Основната задача на изпотяването е терморегулацията, която можете да си осигурите по други начини. Потните жлези премахват много малко токсини и ако затворим някои пори, не вредим на тялото: бъбреците са много по-добри в премахването на токсините.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.