Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диабетна диета: какво е позволено да се яде и какъв е най-големият риск?

21 ноември 2023, 13:00 часа

Диабетната диета е важен компонент от лечението на диабета - хронично състояние, характеризиращо се с повишени нива на кръвната захар. Контролирането на приема на определени храни е от съществено значение за хората с диабет, за да се поддържат стабилни нива на кръвната глюкоза и да се предотвратят усложнения. Основните цели на диабетната диета са регулиране на кръвната захар, управление на теглото и намаляване на риска от сърдечносъдови заболявания.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 2 януари /валутен калкулатор/

Какво е позволено да се яде:

Сложни въглехидрати: Препоръчват се храни със сложни въглехидрати, като пълнозърнести храни, бобови растения и зеленчуци. Тези въглехидрати се усвояват по-бавно, което води до постепенно повишаване на нивата на кръвната захар.

Диета при диабет - ендокринолог разкри какво трябва да включва тя

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 януари /валутен калкулатор/

Още: Преборете махмурлука още преди да сте се напили: Ето какво трябва да се приеме в организма преди консумация на алкохол!

Постни протеини: Протеините са съществена част от диабетната диета, тъй като помагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар и допринасят за засищането. Източници на постни протеини са птиците, рибата, тофуто и бобовите растения.

Здравословни мазнини: Мононенаситените и полиненаситените мазнини, съдържащи се в авокадото, ядките, семената и зехтина, са полезни за хората с диабет. Тези мазнини могат да помогнат за подобряване на инсулиновата чувствителност и да намалят риска от сърдечни заболявания.

Умерени плодове: Въпреки че плодовете съдържат естествени захари, те също така осигуряват основни хранителни вещества и фибри. Диабетиците трябва да консумират плодове в умерени количества и да избират такива с по-нисък гликемичен индекс, като например горски плодове и ябълки.

Зеленчуци: Нескорбялните зеленчуци са крайъгълен камък на диабетната диета. Те са с ниско съдържание на калории и въглехидрати и същевременно са богати на витамини, минерали и фибри.

Още: Има ли разлика между маслиново масло и зехтин - как да ги разпознаваме?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 30 декември /валутен калкулатор/

Най-големият риск:

Най-големият риск за хората с диабет се крие в консумацията на високогликемични и преработени храни. Те включват сладки закуски, рафинирани въглехидрати и храни с добавени захари. Такива храни могат да предизвикат бързи скокове в нивата на кръвната захар, което затруднява поддържането на контрол от страна на хората с диабет.

Захарни напитки: Редовната консумация на сладки напитки като газирани напитки и плодови сокове може да доведе до бързо повишаване на нивата на кръвната захар. Тези напитки също така допринасят за увеличаване на теглото, което увеличава риска от инсулинова резистентност.

Диета при диабет: Какво е позволено да се яде и какъв е най-големият риск?

Преработени храни: Преработените храни често съдържат скрити захари, нездравословни мазнини и високи нива на натрий. Те могат да нарушат нивата на кръвната захар и да допринесат за възпаление, което е проблем за хората с диабет.

Прекалено много въглехидрати: Диетите с високо съдържание на рафинирани въглехидрати, като бял хляб и сладки зърнени храни, представляват риск за диабетиците. Тези храни бързо се разграждат до глюкоза, което води до рязко повишаване на кръвната захар.

Добре балансираната диабетна диета се фокусира върху цели, богати на хранителни вещества храни, като същевременно ограничава приема на преработени и високогликемични продукти. Като правят внимателен избор на храни, хората с диабет могат по-добре да управляват състоянието си, да намалят риска от усложнения и да подобрят цялостното си здраве. Винаги е препоръчително хората с диабет да работят в тясно сътрудничество със здравни специалисти или диетолози, за да създадат персонализиран хранителен план, съобразен с техните специфични нужди и предпочитания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес