Тази любима на мнозина ядка е богата на протеини, витамин Е, здравословни фибри, мазнини и други микроелементи. Бадемите виреят най-добре на средиземноморски климат. Появата на плодовете може да се проследи до 1400 г. пр. Н. Е. Зрялата ядка пада на земята, след което се събира от специално оборудване и се изпраща за по-нататъшна обработка. Високата хранителна стойност на бадемите ги прави отлична закуска и задоволително допълнение към мезета, сирена и печени продукти.
Хранителна стойност
Бадемите са богати на хранителни вещества. Химичният състав на плодовете е изненадващ, имайки предвид присъствието на ценни елементи. Порция от 30 g ядки съдържа 6 g протеин, 14 g мазнини, 6 g въглехидрати, 3,5 g фибри, 7,4 mg витамин Е, 75 mg калций, 1 g захар. Калоричното съдържание на такава закуска е 162 ккал.
Полза за здравето
Бадемите са богати на здравословни за сърцето мононенаситени мазнини. Проучване от 2018 г показва, че консумирането на бадеми помага да се поддържа здравето на сърцето, да се намали лошият холестерол и липопротеините с ниска плътност. Използването на ядките като лека закуска може да увеличи приема на хранителни вещества - протеини, фибри и магнезий - както и да намали празните калории, въглехидрати и наситени мазнини.
Ядката е богата на витамин Е, мощен естествен антиоксидант, който поглъща свободните радикали. Именно тези опасни вещества увеличават риска от развитие на сърдечни заболявания и други патологии. Също така, този витамин предотвратява преждевременното стареене, удължава здравето и младостта на кожата.
Бадемите са богати на антиоксиданти, които са концентрирани до голяма степен в кафявия слой на обвивката върху ядката, според направено научно изследване.
Сред останалите ядки, бадемите са водещи по количеството фибри, които съдържат. Това ви позволява бързо да задоволите глада си и да наситите тялото. Фибрите също могат да помогнат за понижаване на нивата на лошия холестерол. Ниският гликемичен индекс на ядката не предизвиква скок в кръвната захар, което също има положителен ефект върху функционирането на вътрешните органи и общото състояние на организма.
Потенциална вреда
Въпреки цялата полезност на бадемите, има моменти, когато трябва да спрете да използвате този продукт. С повишено внимание ядките трябва да се използват от хора с често срещани алергични реакции, по-специално към лешниците. Ако спазвате нискокалорична диета и искате да отслабнете, консумацията на бадеми трябва да се дозира.
Бадемите помагат за насищането на тялото с полезни хранителни вещества, намаляват желанието за нездравословни храни и поддържат цялостното здраве на тялото. Наличието на бадеми в диетата намалява вероятността от затлъстяване и наднормено тегло.