Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако някой получи сърдечен удар, незабавно направете това

27 април 2023, 15:22 часа

Сърдечният удар е животозастрашаваща спешна ситуация. Действията, които ще предприемете, ще бъдат важни, а времето е от решаващо значение. Реакцията в случай на сърдечен удар трябва да бъде бърза. 
Не се колебайте да повикате линейка и докато чакате парамедиците, не се страхувайте да извършите някои основни действия, които могат да спасят вашия или нечий друг живот. Научете как правилно да се справите с инфаркт.

Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Нека първо си припомним симптомите на сърдечния удар. 

Симптомите на инфаркт включват: стягане и болка в гърдите (това е най-характерният симптом), задух, слабост, чувство на умора, замаяност, сърцебиене, болки в корема, гадене, киселини, кашлица с отделяне на секрет, студена пот, изтръпване на крайниците и безпокойство.

Инфаркт на миокарда. Какво да направите?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин

Ако забележите някой от горепосочените симптоми при себе си или при друг човек, реакцията трябва да е незабавна. В крайна сметка първият час - кардиолозите го наричат "златния час" - определя шансовете ви за оцеляване. Затова не се страхувайте да грабнете телефона и да наберете номера за спешна помощ 112, дори ако имате съмнения, че със сигурност става въпрос за инфаркт.

Учени откриха неочаквана причина за инфаркт и инсулт

Какво да направите след това? Позицията, която ще заеме човек с инфаркт, докато е в съзнание, е от огромно значение. Той трябва да седне, като се облегне на стол или стена, или да заеме полулегнало положение. Така сърцето се натоварва по-малко, тъй като торсът е леко повдигнат. Обърнете внимание и на облеклото. 

Елементи като вратовръзка или риза с яка трябва да бъдат разхлабени. Същото важи и за колана на панталона или сутиена, които оказват натиск върху тялото. Човекът с инфаркт трябва да има и достъп до свеж въздух, затова отворете прозорците. Ако му стане студено, покрийте го. 

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Човек с инфаркт не трябва да се движи. Натоварването и стресът увеличават нуждата на сърцето от кислород, така че ограничаването на движенията на лицето и от наша страна успокояването и утешаването са много важни.  

Докато чакате спасителите, когато пострадалият е в съзнание и с него може да се общува, може да му се дадат лекарства. Какви? То може да бъде препарат, съдържащ ацетилсалицилова киселина (това е Аспирин или Акард), под формата на дъвчаща таблетка в доза 150-300 mg. 

Кардиолог разкри какво чувства човек, когато е на прага на инфаркт

Това е антитромбоцитно лекарство, което потиска способността на тромбоцитите да се агрегират, т.е. да се слепват и следователно да образуват съсиреци. В случай на човек, който се лекува от коронарна болест на сърцето, може да се даде еднократна доза нитроглицерин - той ще намали работата, която сърцето извършва. Имайте предвид обаче, че ако кръвното налягане е ниско, нитроглицеринът може да го понижи допълнително. 

Как да помогнем на човек в безсъзнание?

Ако пострадалият изгуби съзнание, проверете дишането и пулса му. Ако има пулс, поставете лицето в странично легнало положение или просто настрани, за да се уверите, че дихателните му пътища не са запушени (напр. от задушаване).

Ако пациентът не диша, пристъпете към изкуствено дишане - компресии на гръдния кош 30 пъти, последвани от две вдишвания. Извършвайте изкуствено дишане, докато пулсът се възстанови или пристигнат парамедиците. 

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес