Внезапните спадове на кръвното са промени в показателите, които се записват чрез редуване на високо и ниско налягане за кратък период от време. Това състояние е изключително опасно за човека, то се класифицира като по-тежко от постоянната хипертония или хипотония. Внезапните промени в кръвното налягане влияят неблагоприятно на функционирането и състоянието на жизненоважни органи: сърцето и мозъка.
Каква е опасността от внезапните промени на високо, ниско кръвно налягане?
Падането на налягането се отразява негативно на състоянието и работата на сърцето, мозъка и други органи. По правило при нормално кръвно налягане кръвоснабдяването на всички органи се осъществява равномерно, стимулирайки механизмите за нормално функциониране на органите. Ако има повишено налягане (хипертония), съдовете и органите изпитват силно натоварване от прекомерно кръвоснабдяване. При хипотония, напротив, органите и кръвоносните съдове изпитват кислороден глад.
И двете състояния са неприемливи за правилното функциониране на организма, но внезапните промени могат да доведат до инсулт и инфаркт.
Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Причини кръвното да играе високо, ниско:
Вегето-съдова дистония. Заболяване, което засяга много системи и отдели на човешкото тяло. При вегетативната нервна система губи способността си да регулира тонуса на кръвоносните съдове и сърцето. Поради това кръвното налягане не остава нормално и има тенденция да варира от високо към ниско през целия ден;
Патология на сърцето. При коронарна болест на сърцето, аритмия и ангина пекторис състоянието на пациента може да се промени драстично. Също така спад на налягането може да се наблюдава при инфаркт на миокарда и да се превърне в един от очевидните симптоми на заболяването;
Заболявания на мозъка. С развитието на тумори в някоя от структурите на мозъка или възпалителни процеси, пациентът изпитва резки спадове на кръвното налягане;
Херния на цервикалната област. Сериозно заболяване, в допълнение към болката във врата и гърба, може да се прояви като внезапни промени;
Бъбречни заболявания. Цистит, гломерулонефрит и уролитиаза могат да провокират внезапни промени в кръвното налягане;
Лекарства. Има редица лекарства, които се приемат от пациенти с хипертония за независимо намаляване на налягането и съответно от пациенти с хипотония - за повишаване. Ако не спазвате правилната дозировка на лекарствата, пациентът може да изпита внезапни промени в кръвното налягане.
Кое е най-опасното високо кръвно?
Ето какво да направите, ако кръвното ви играе високо, ниско:
За да избегнете резки промени в кръвното налягане, се препоръчва да спазвате няколко основни правила. На първо място, трябва да се придържате към оптималния график за сън, тъй като хроничната липса на сън и прекомерната работа провокират внезапни спадове на налягането. Също така се препоръчва да се извършват редовни разходки на чист въздух, да се занимават с леки спортове (колоездене, аеробика). Задължителен фактор е отказът от лошите навици веднъж завинаги.
Ефективна превенция ще бъде промяна в диетата - препоръчва се да се намали количеството консумирана сол и животински мазнини. Съответно трябва да увеличите количеството пресни плодове, зеленчуци и чайове от натурални билки. Специално място заемат отвара и тинктури от дива роза. Продуктът действа укрепващо и тонизиращо на кръвоносните съдове, нормализира кръвното налягане. Шипката може да се залива със спирт, червено вино или просто да се запарва с вряща вода.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.