Чаша лимонова вода, изпита на гладно, ви разхубавява - това е един от многото митове, свързани с отслабването. Това обаче не означава, че водата с лимонов сок не си струва да се пие - напротив!
Специалистите по хранене препоръчват тя да се пие умерено количество от тази напитка (напр. една чаша на ден 30 минути преди или след хранене). Причината? Лимоновата вода подпомага храносмилателната система и самоочистването на организма от токсини, понижава нивата на холестерола и е полезна при хипертония. Това обаче не е всичко.
Има шест причини, поради които трябва да пиете вода с добавен лимонов сок (препоръчва се сок от половин лимон на чаша вода).
Имайте предвид, че лимоновият сок отслабва емайла, затова след като изпиете напитката, изплакнете устата си с вода или изчакайте около 30 минути и измийте зъбите си.
Ползи от лимонената кора - не я изхвърляйте
Лимонът предпазва от подкиселяване
Противно на това, което може да си помислите, предполагайки киселия вкус на лимона, той е отличен алкалообразуващ продукт. Помага за неутрализиране на киселинните продукти на метаболизма. Киселинно-алкалният дисбаланс може да бъде причина за постоянна умора, главоболие, апатия, отпадналост. Подкиселяването на организма се насърчава от прекомерната консумация на месо, птици, картофи или сирене.
Лимонът подпомага храносмилането и детоксикацията
Съдържащите се в лимона съединения (т.нар. терпени) стимулират производството на слюнка и храносмилателни ензими, което от своя страна улеснява храносмилането. Лимоновата вода има благоприятен ефект върху черния дроб - прочиства го и увеличава производството на жлъчка. Тези процеси допринасят за отстраняването на замърсяванията от организма.
Лимонът понижава кръвното налягане
Това се дължи на съдържащите се в лимона калий и флавоноиди. Други храни, препоръчани при хипертония, са червените боровинки, лукът, чесънът и цвеклото.
Полезно ли е кафето с лимон и трябва ли да го предпочитате?
Лимонът намалява риска от язва на стомаха
Това свойство плодовете дължат на наличието на бактерицидни пектини, терпени и етерични масла. Бактерицидният ефект на лимоните не се ограничава само до унищожаването на Helicobacter pylori, причиняващ язви, но и до бактериите на маларията или коремния тиф. Лимоновата вода може да се използва за гаргара при възпаление на устната кухина.
Лимонът понижава холестерола, укрепва кръвоносните съдове
Лимонът е добър източник на флавоноиди (растителни пигменти). Те имат благоприятен ефект върху сърдечносъдовата система - повишават еластичността на кръвоносните съдове (рутин), уплътняват ги (което предотвратява натъртвания или кървене на венците), забавят развитието на атеросклероза и понижават нивото на "лошия" холестерол (хесперин).
Лимонът ускорява заздравяването на рани
Това се дължи на аскорбиновата киселина (витамин С), с която лимонът изобилства (той не е рекордьор в това отношение; кивито и касисът например съдържат повече витамин С от него). Аскорбиновата киселина е от съществено значение не само за поддържане на кожата в добро състояние, но и за здрави кости, хрущяли и зъби.