Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 причини, поради които язвата и гастритът се обострят през есента

03 ноември 2023, 15:22 часа

В допълнение към сезонните видове грип, чийто скок се наблюдава през есента, лекарите често наблюдават увеличение на броя на пациентите с хронични храносмилателни проблеми, включително гастрит и язви, през октомври-ноември.

Още: 11 причини да ядем черен шоколад всеки ден

Още: Как да си направим най-вкусните домашни меденки

Има много храносмилателни патологии - от функционална диспепсия, която най-често наричаме лошо храносмилане, до тежки състояния, при които стомахът, червата или черният дроб, или панкреасът са сериозно увредени.

Повечето патологии стават хронични. Периодите, когато болестта не ви притеснява, се редуват с болезнени обостряния с появата на болка, проблеми с изпражненията, пристъпи на гадене и други неприятни симптоми.

Есента е период , когато много хора изпитват например обостряне на стомашни язви. Но защо се случва това и как могат да се предотвратят стомашно-чревни заболявания? Гастроентерологът Екатерина Кашух говори за това.

Още: Ползите от кефира за здравето ни, които малко хора знаят

Още: Каква е разликата между киселото зеле по баварски и нашето?

Храните, които хората с гастрит НЕ трябва да ядат

Стана студено и ме заболя корема. Защо?

„Язвената болест е наистина сезонна. По правило се обостря през есенно-пролетния период, обяснява лекарят. — Има няколко причини, поради които това се случва:

• с настъпването на студеното време хората все повече ядат пържени, мазни, пикантни храни;

Още: Бок чой - ето с какво превъзхожда нашето зеле

Още: Ако търсите лек за махмурлука - изберете между тези храни

• физическата активност намалява, защото човек започва да прекарва по-голямата част от времето си у дома;

• През есента дневните часове се съкращават, слънчевата активност намалява, започва нова работна и учебна година, всичко това води до намаляване на настроението и повишаване на нивата на стрес.

„В резултат на това се увеличават случаите на обостряне на стомашно-чревни заболявания. Застрашени са хората с хронични заболявания на храносмилателната система”, обяснява лекарят.

Обърнете внимание на всякакви оплаквания

Причина за безпокойство за собственото ви здраве. Трябва да настъпят промени в състоянието: загуба на апетит, лоша поносимост на определени храни, проблеми с изхождането и др. Продължителният дискомфорт и болезнени усещания в коремната област трябва да бъдат особено тревожни. Колкото по-рано вземете мерки, толкова по-голям е шансът да предотвратите сериозно влошаване на здравето си.

Кои храни винаги дразнят гастрита - разберете ги

Тревожни симптоми:

• болка и дискомфорт в горната част на корема ;

• усещане за парене и тежест в стомаха след хранене;

• загуба на апетит или, обратно, прекомерен глад;

• редовно оригване;

• значителна загуба или наддаване на тегло;

• подуване на корема, запек, болка по време на движение на червата.

Непременно потърсете съвет от специалист, ако имате подобни симптоми. Лекарят ще диагностицира и ще предпише нужните изследвания.

За лечение на такива обостряния гастроентеролозите като правило предписват лекарства, които нормализират подвижността на храносмилателния тракт, намаляват киселинността на стомашния сок, помагат за намаляване на възпалението на стомашната лигавица и лекарства, които намаляват чувствителността на рецепторите на стомашно-чревния тракт.

Премахнете стреса

Понякога е необходима работа с психотерапевт или дори с психиатър. Като правило, в случаите, когато обострянето на храносмилателни заболявания е свързано с хроничен стрес, тревожно разстройство или депресия.

Специално внимание се обръща на храненето

Храната трябва да бъде разнообразна и балансирана, а от менюто трябва да се изключат провокиращи храни и напитки: пикантни, мазни, кисели храни, алкохол, кафе. Освен това е важно да избягвате стресови ситуации, когато е възможно, и да установите график за сън и почивка. Това ще помогне бързо да се справите с започналото обостряне и да предотвратите рецидиви в бъдеще.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес