Да си вземете котка е чудесно и е хубаво да го направите, когато имате възможност. За едно успешно приятелство обаче, трябва да имате добри хигиенни навици и те се изграждат още в началото. Ето и как да се подготвите за новия член на семейството.
Изберете лекар
Заведете го на лекар, преди да отидете у дома. Лекарят ще го прегледа и ако котето не е ваксинирано, ще направи план. Важно е да го следвате, дори да живее само в затворено пространство. С изненадата ще откриете, че то може да се зарази от обувките или дори от повей на вятъра.
Заедно с това ще се сдобие и със здравна книжка или паспорт. Така в него ще се впишат всички имунизации или медицински манипулации. Ще ви бъде изписан и обезпаразитяващ препарат. Важно е да го прилагате навреме. Така ще се предпазите от различни скрити болести.
Чипиране
Сложете на котката си чип с вашия телефон и адрес. Тази информация ще бъде безценна, ако тя се загуби или падне от прозореца. С изненада ще установите, че това се случва често и котките не знаят как да се върнат. Номерът на микрочипа е уникален и това гарантира и разпознаването на самата котка.
Най-важните неща
Изберете чанта за пренасяне, която да е удобна и за котката. Можете да вземете и къщичка.
Попитайте лекаря за подходяща храна и следвайте инструкциите за хранене. Малките котета имат нужда от една храна, а големите могат да ядат почти всичко.
Котешка тоалетна също е важна. Вземете пясък, който е ароматизиран. Така котето лесно ще свикне къде да ходи до тоалетна, а пък след това няма да мирише толкова, докато я почистите.
Играчките са важни. Вземете задължително драскалка, така че да не се използват мебелите ви за тази цел. На следващо място са различни занимателни играчки. Може да видите такива и при лекаря.
Научете езика
Всяка котка говори по различен начин. Затова е добре да научите различните звуци, защото така ще изградите доверие между вас и животното.
Нещо познато за начало
Вземете любимото му нещо или пък храната, с която е свикнало. Така адаптацията ще е по-лесна и котето бързо ще се приспособи. По-късно, когато то свикне с новия си дом, можете да смените всичко с ново.
Спокойно място
Отделете място, където не е с постоянен трафик. Сложете тоалетната на един метър от купичките за храна и вода. След това, обезопасете перваза, където то ще ходи да гледа какво става навън. Така и самото коте ще се чувства по-добре, а хората у дома ще могат да му се радват, без да го стресират.
Запознайте постепенно котето с другите хора
В началото не канете много хора на едно място и го оставете да свикне с обстановката. Това може да отнеме няколко месеца. Не допускайте и останалите домашни любимци близо до него през адаптивния период.
Направете обезопасяване на дома
Скрийте всичко онова, което не искате котката да вижда и докосва. Също така, премахнете храната, която е опасна за него. С изненадат ще разберете, че котките могат да достигат до различни места и да вземат това, което им е привлякло вниманието.
Балконът и прозорецът също трябва да са безопасни, за да не изпадне от тях и да се нарани.
Подгответе всички у дома
Говорете с всички в семейството и обяснете, че котето може да бъде стресирано в началото. Вярно, че еуфорията от новия член на семейството е силна, но трябва да се контролира. Правете се, че котето го няма и то само ще дойде при вас, когато е готово. Разпределете и график за грижите, така че да не усещате тежест, а и цялото семейство да се включи.