Широкомащабна мрежа за дезинформация, оперираща от Русия, се е опитала да използва стотици фалшиви акаунти в социалните мрежи и десетки мними новинарски сайтове, за да разпространява гледната точка на Кремъл за руската инвазия в Украйна. Това съобщиха днес от компанията "Мета", цитирани от Асошиейтед прес.
Още: Три дни музика и забавление в Пловдив с EON от Vivacom
Още: Vivacom посреща 58 стажанти от цялата страна (СНИМКИ)
"Мета", която притежава Фейсбук и Инстаграм, каза, че е разкрила и осуетила операцията преди тя да достигне до широка аудитория. Фейсбук каза обаче, че това е била най-голямата и най-сложна руска пропагандна операция, която е разкрила от началото на руската инвазия, предава БТА.
Тя е включвала повече от 60 сайта, създадени да копират истински новинарски сайтове, включително на британския вестник "Гардиън" и на германското списание "Шпигел" Вместо истинските новини, разпространявани от тези сайтове, фалшивите сайтове са съдържали линкове към руска пропаганда и дезинформация за Украйна. Повече от 1600 фалшиви акаунти във Фейсбук са били използвани за разпространяване на пропаганда в обществото в Германия, Италия, Франция, Великобритания и Украйна.
Разкритията подчертават както ангажимента на социалните медии да наблюдават своите сайтове, така и рисковете, които продължават да произтичат от дезинформацията.
Още: Vivacom предлага детския телевизор KIVI TV на страхотна цена и в комбинация с EON Kids
Още: 5G лято с двойно повече MB на максимална скорост в предплатените пакети на Vivacom
Една от фалшивите новини гласи: "Видео: Фалшивата постановка в Буча е разкрита!", като се опитва да хвърли вината за избиването на стотици украинци в окупирания от руснаците град върху Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: EON Видеотека със специална селекция „Изкуство у дома“
Още: "Изиграй ми приказка": Деца с увреден слух учат литература чрез театрални постановки
Фалшивите акаунти в социалните мрежи са били използвани за разпространяване на линкове към фалшиви новини и други проруски постове и видеа във Фейсбук и Инстаграм, както и в платформи, включващи Телеграм и Туитър. Мрежата е била активна през цялото лято.
Още за случващото се в Украйна – четете тук
Тези действия в мрежата за първи път са били забелязани от разследващи журналисти в Германия. Когато "Мета" започнала разследването си, то е установило, че много от фалшивите акаунти вече са били премахнати от автоматичните системи на Фейсбук. Хиляди хора обаче са ползвали тези фалшиви страници във Фейсбук преди да бъдат деактивирани по-рано тази година.
Още: Vivacom тества първи в България най-новата мобилна технология 5.5G
Още: Финалът на Ролан Гарос в 4K качество и със спортни данни в EON
Изследователи казват, че не могат директно да свържат тази мрежа с руското правителство, но директорът на "Мета" по предотвратяване на заплахите Дейвид Агранович отбеляза ролята, която са изиграли руски дипломати и каза, че операцията е разчитала на усъвършенствани тактики, включително използване на много езици и щателно изработени фалшиви сайтове.
Изследователи от "Мета" са разкрили също много по-малка дезинформационна мрежа, оперирана от Китай, която се опитвала да разпространява разделящо обществото политическо съдържание в САЩ. Операцията е достигнала до съвсем незначителна американска аудитория, като някои постове са били толкова аматьорски направени, че си е проличавало, че не са американски, включително с правописни грешки на английски.