Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Космически щит: "Окото на Саурон" ще предпазва Евросъюза от атаки

28 юли 2021, 22:50 часа • 5962 прочитания

Окото на Саурон и Окото на Один, две системи от спътници, сензори и телескопи, ще пазят Европа от възможни атаки от ядрени или космически кораби. По този начин ЕС вече няма да зависи от Америка в космическата надпревара, съобщава "Дойче веле“.

Още: Три дни музика и забавление в Пловдив с EON от Vivacom

Още: Vivacom посреща 58 стажанти от цялата страна (СНИМКИ)

Системата едновременно ще изследва Космоса и според германския "Билд" и двете очи - на Саурон и на Один, ще бъдат направени от две различни немски компании. Окото на Саурон ще бъде изградено от Arianegroup, а другото ще бъде дадено на германската компания за космически технологии OHB от Бремен.

Но кои са Саурон и Один? Саурон е известният владетел на мрака от трилогията "Властелинът на пръстените“, чиято "запазена марка“ е горящото око. В случая с Arianegroup това ще бъдат ракети и други самолети, за които сензорната система ще трябва да разпознае и да предупреди. Името възниква като съкращение за "Сензори за напреднала употреба и идентифициране на ситуации във външното пространство“, т.е. Саурон в абревиатура на английски език.

Въпреки че "Властелинът на пръстените“ не е написан от германец, а от англичанина Дж. Р. Толкин, той е вдъхновен от старогерманския фолклор и легенди. И тук идва името на второто око. Върховният старогермански бог се е наричал Один и той е бил Богът на войната. Не е изненадващо, че Германия, която е лидер в ЕС, също взема концепции от своята история в този проект. И Саурон, и Один обаче ще работят на английски - официалният език на ЕС.

Още: Vivacom предлага детския телевизор KIVI TV на страхотна цена и в комбинация с EON Kids

Още: 5G лято с двойно повече MB на максимална скорост в предплатените пакети на Vivacom

Как ще "Окото на Один"? Това ще бъде система за ранна идентификация на балистични тела и летящи обекти, движещи се с "хиперзвукова скорост". Например ядрени ракети от Русия или Китай. Това е система от 9 телескопа, разположени на няколко континента, свързани в мрежа за сканиране на цялото небе. "Космосът е критична инфраструктура, така че сега е важно да се наблюдава орбитата на Земята, например, за да се избегнат сблъсъци със спътници. Това е вид мониторинг на трафика за защита на европейските сателити“, каза Пиер Годар, ръководител на Arianegroup за Германия.

Нито Саурон, нито Один, обаче, ще атакуват, както правят в легендите. "Очите" на Саурон и Один ще дават информация - това не са бойни системи. По този начин самият акт на защита срещу възможни балистични ракети ще остане въпрос на отделните държави от ЕС, заключава "Билд".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес