Бреговете на Турция се мият от четири морета - Средиземно, Черно, Егейско и Мраморно. Общата дължина на бреговата им линия е около 8000 км. Всяко от моретата има свои собствени специфики.
Средиземно море
Средиземноморското крайбрежие на Турция се простира на повече от 1500 километра, успоредно на брега има планински вериги. Средиземно море е два пъти по-солено от Черно море, а крайбрежието му често бива наричано „турската Ривиера“. ЮНЕСКО го признава за едно от най-чистите морета в света.
Анталия
Най-популярният турски средиземноморски курорт е Анталия. Тукашните плажове са известни със своята чиста вода и развита инфраструктура. Боклукът се извозва редовно почти навсякъде, има тоалетни, душове и кабини за преобличане, можете да наемете чадъри и шезлонги. Повечето хотели имат собствени плажове с всичко необходимо за гостите. Входът на повечето плажове е безплатен, но е по-добре да вземете със себе си чадъри и хавлии, за да имате на какво да легнете. Входът в платените струва между 5 и 10 турски лири, във VIP зоната – 10-25, с включени чадъри и шезлонги.
Черно море
Бреговата линия на Черно море в Турция е почти 1600 км. Климатът тук не е толкова благоприятен. През лятото обаче водата в морето се затопля достатъчно за комфортен престой на плажа.
Плажове
Бреговете на Черно море в Турция се отличават със сложен релеф - на изток високи планински вериги, нарязани от тесни проломи, се издигат почти до самата вода, на запад планините са по-ниски. Курортните градове (Амасра, Ризе, Самсун, Трабзон, Синоп) са разпръснати по цялото крайбрежие, но тук няма да намерите луксозни плажове и грандиозни хотели - трудно и скъпо е да се изградят големи комплекси в такъв район. Крайбрежната ивица често е скалиста и осеяна с камъни. Изключение правят дългите плажове с бял пясък, простиращи се от бреговете на Босфора почти до българската граница. Но те започват близо до Истанбул, така че обикновено са пренаселени през лятото.
Още: Къде в Турция е най-хубаво да отидем на море?
Егейско море
Егейско море се счита за полузатворено, тъй като е част от Средиземно море. На мястото, където двете морета се свързват едно с друго, е възможно да се забележи границата между тях. Егейско море се затопля по-дълго от Средиземно море, така че плажният сезон в региона идва малко по-късно. Въпреки това отличните климатични условия привличат хиляди туристи всяка година.
Кушадасъ
Това е най-популярният турски егейски курорт. Някога тук се намирало предпочитаното пристанище на турските пирати, водени от страховития Хайредин Барбароса. Пристанището и кулите на старата крепост все още напомнят на спокойните летовници за онези времена, но малцина от тях мислят, че са дошли да почиват на места, които някога са били крепост на злото. Пък и кой ще ти мисли за такива неща, докато се цамбурка в чистите вълни на Егейско море?
От местните курорти е по-удобно да се организират екскурзии за разглеждате на забележителности като Ефес, Далян, Милет, Дидима. Именно в Ефес се намирал известният храм на Артемида, изгорен от Херострат. Въобще, цялото егейско крайбрежие на Турция може да се смята за резерват на антични забележителности.
Мраморно море
Това е вътрешно море на Турция, свързващо Черно и Средиземно море през Босфора и Дарданелите. Носи името си от остров Мармара, където са разработени големи находища на мрамор. Бреговата му линия се простира на повече от 1000 км.
Мармарис
Най-забележителният курорт тук е Мармарис, разположен в едноименния залив между Егейско и Средиземно море, който е заобиколен от планини. Благодарение на това в курорта се формира особен климат. В началото на сезона трябва да свикнете с доста хладната вода, но в края му тя вече е приятно топла.
Още: Мармарис: Когато туристът е просто гривна от хотел